Analiz Merkezi
 • Uluslararası piyasalarda dün haftanın en önemli gündemi olan Ocak ayı FOMC toplantı tutanakları takip edildi.

  FOMC Toplantı tutanaklarında bazı Fed üyeleri, enflasyon için de hala aşağı yönde risklerin bulunduğunu kaydetti. Fed üyeleri ekonominin yolunda gitmesi durumunda faiz artırımının "oldukça yakın zamanda" yapılacağı öngörülüyor. FED yetkilileri faiz artırımlarının "kademeli" olarak yapılmasının uygun olacağı görüşünde birleşirlerken, yüksek enflasyon riskinin "sınırlı" olduğunu düşünüyorlar. Bazı Fed yetkilileri ise işsizlik hedefine dair endişelerini dile getirmekteler.
  Ayrıca Fed üyeleri, doların güçlenişinin ve uygulanması muhtemel politikaların aşağı yönde risk oluşturduğunu bildirirken, mali teşvik politikasının da içinde bulunduğu yukarı risklerin de mevcut olduğunu belirtti. ABD Ocak Mevcut Konut Satışları beklentileri aşarak 3.3% olarak açıklandı.

  Euro Bölgesi Ocak TÜFE aylık -0.8% ve yıllık 1.8% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Almanya Şubat IFO İş İklimi beklentilerin ve önceki verinin üzerinde 111.0 olarak açıklandı. İngiltere ekonomisi 4. Çeyrekte  0.7% büyüyerek beklentilerin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. 

  Yurt içi piyasalarda ise Şubat Kapasite Kullanım Oranı 75.4% ile önceki verinin biraz altında açıklandı. BIST günü 0.49 ekside kapatırken TL varlıklarda değerlenme devam etti.

  Bugün için Almanya 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, FOMC üyesi Lockart konuşması takip edilecektir.

 •      Fed Başkanlarının konuşmaları hafta başlangıcında volatilitenin artmasına neden oluyor. Fomc toplantı tutanakları öncesi Clevland Fed Başkanı Mester Fed’in piyasayı faiz konusunda şaşırtmak istemediğini söyledi. Mester konuşmasının devamında Uluslararası ekonomilerde belirsizlikler var. Avrupa bankalarına ilişkin belirsizliklerin olduğunu ve jeopolitik risklerin fazla olduğunu, Bu risklere uygun politikalar geliştirmeleri gerektiğini belirtti.

     Philadelphia Fed Başkanı Haker ise Fed yetkililerinin Mart toplantısında faiz artırımı seçeneğini masada tutması gerektiğini söyledi. Fed yetkililerinden Fed Başkanı Williams faiz oranlarının tarihi düşük seviyelerde süreceğini belirtti.

     Yeni haftada Dolar endeksinde yükseliş hamlesini sürdürmeye devam etmekte. Amerika borsalarında zirveler görülürken Donald Trump’ın vergi indirimi konusunda alacağı kararlar piyasada hareketlenmeyi arttıracaktır.

    Opec Genel Sekteri Barkindo’nun üretim kısıntısına ilişkin anlaşmaya tam uyum niyetinde olduğunu söylemesi ile birlikte ham petrol 54,00 seviyesine kadar yükselişini gerçekleştirdi.

    Ekonomik takvime baktığımızda Almanya Ifo İş İklimi Endeksi (Şub ),İngiltere   Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Yıllık) (4. Çeyrek),Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Oca),ABD Mevcut ev satışları, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları piyasalardaki fiyatlamalar açısından yakından takip edilmelidir.              

 • Uluslararası piyasalar sakin bir veri akışının olması ve ABD piyasalarının Başkanlık günü sebebiyle tatil olmasıyla sakin bir günü geride  bıraktı.

  Euro Bölgesinde Almanya Ocak ÜFE aylık 0.7%, yıllık 2.4% ile beklentilerin ve bir önceki verinin üzerinde açıklandı. Euro Bölgesi Şubat Tüketici Güveni ise -6.2 ile beklentilerin altında kaldı.

  Yurt içi piyasalarda Şubat Tüketici Güveni takip edildi. Şubat ayında Tüketici Güveni bir önceki aya nazaran düşüş kaydederek  65.7 olarak açıklandı.

  Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonist baskıların artmasıyla beraber, FED'in faiz artırımını şimdi yapması konusunda “rahat” olduğunu belirtti. Ayrıca ekonominin şu anki ivmeyle devam etmesi durumunda faiz artırımı noktasında içinin rahat olacağını belirtip kademeli faiz artışından yana olduğunu ifade etti.

  Bugün için Almanya’da Şubat İmalat PMI, Şubat Hizmet PMI, Euro Bölgesi’nde Şubat İmalat PMI, Şubat Markit PMI, Şubat Hizmet PMI, İngiltere’de  İngiltere Merkez Bankası(BOE) Başkanı Carney Konuşması, ABD tarafında Minneapolis FED Başkanı Kashkari Konuşması, Şubat Üretim PMI, Şubat Hizmet PMI, Philadelphia FED Başkanı Harker Konuşması, San Francisco FED Başkanı Williams Konuşması takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalarda geçtiğimiz hafta yoğun veri akışı ve FED Başkanlarının konuşmaları takip edildi.

  FED Başkanı Janet Yellen’in geçtiğimiz hafta yaptığı iki konuşmanın da özü aynıydı. Faiz artışının kademeli olması gerektiğini düşündüklerini yineledi ve faiz artırımı yapmak için uzun süre beklemenin enflasyonu yükselteceğini böyle bir durumda faiz artırımının aniden yapılmaya zorlanacağını ekonomiye zarar vereceğini dolayısıyla bunun akıllıca olmayacağını ifade etti. FED Başkanlarının açıklamalarıda faiz artırımının yakın zamanda gerçekleştirilmesi ve 2017 için 2-3 adet yapılması yönündeydi.

  ABD Ocak ÜFE 0.6% ile beklentilerin ve bir önceki verinin üzerinde olumlu açıklandı. Ocak TÜFE0.6% ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.Ocak Perakende Satışlar 0.4% ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Ocak Sanayi Üretimi -0.3% ile beklentileri karşılayamadı.

  Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanaklarında üyeler petrol fiyatlarının enflasyonu yukarı yönde tetiklediğini belirtti ancak enflasyon hedefine doğru ilerlemenin yetersiz olduğu belirtildi. Euro Bölgesi 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme çeyreklik bazda 0.4%, yıllık bazda 1.7% olarak beklentilerin altında açıklandı. Aralık Sanayi Üretimi -1.6% ile beklentilerin ve önceki verinin altında açıklandı.

  Almanya’da Ocak TÜFE beklentilere parakel -0.6% olarak açıklandı. 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme ise 0.4% ile beklentilerin altında kalırken bir önceki veriyi aşağı yönde revize edildi. İngiltere Ocak TÜFE -0.5% ile beklentiler dahilinde açıklanırken Ocak ÜFE 1.8% ile beklentilerin altında açıklandı. Aralık İşsizlik Oranı 4.8% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Ocak Perakende Satışlar aylık -0.3% ve yıllık 1.5% ile beklentileri karşılayamadı.

  Asya tarafında Çin Ocak TÜFE aylık bazda 1.0% ve yıllık bazda 2.5% ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Ocak ÜFE ise ile beklentilerin üzerinde 6.9% açıklandı. Japonya Aralık Sanayi Üretimi 0.7% ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda Kasım İşsizlik Oranı takip edildi. Kasım ayında İşsizlik 12.1% ile bir önceki veriye göre yükseliş kaydetti.

  Bugün için ABD piyasalar Başkanlın Günü sebebiyle kapalı olacak. Almanya Ocak ÜFE, Euro Bölgesi Şubat Tüketici Güveni, Türkiye Şubat Tüketici Güveni takip edilecektir

 • Uluslararası piyasalarda dün veri akışı sakin bir günü geride bırakırken Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklarına bağlı fiyatlanmalar takip edildi.

  ABD 10 yıllıkları 2.50%’nin altında fiyatlanırken Dolar Endeksi de 101.00 seviyesinin altında fiyatlandı. Ekonomik verilere baktığımızda Ocak ayında İnşaat İzinlerinde beklentinin üzerinde artış görülürken 1.285 milyon olarak açıklandı. Ocak İnşaat Başlangıçları ise -2.6% ile beklentilerin altında açıklandı. Haftalı İşsizlik Maaşı Başvuruları ise beklentilerin altında 239 bin ile olumlu açıklandı. Şubat Philadelphia FED İmalat Endeksi ise 43.3 ile beklentilerin ve önceki verinin çok üzerinde açıklandı.

  Euro Bölgesinde Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları takip edildi. Üyeler petrol fiyatlarının enflasyonu yukarı yönde tetiklediğini belirtti ancak enflasyon hedefine doğru ilerlemenin yetersiz olduğu belirtildi.

  Yurt içi piyasalarda ise önemli bir makro ekonomik veri olmazken kur tarafında çift yönlü bir seyir izlendi.

  Bugün için İngiltere Ocak Perakende Satışlar verisi, ABD 10 yıllıkları ve Dolar endeksi takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalar önemli makro ekonomik verilerin takip edildiği Dolar yönlü fiyatlamanın yaşandığı bir günü geride bıraktı.

  Fed Başkanı Janet Yellen, Washington'da düzenlenen kongrenin ikinci gününde yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin Fed'in hedeflerine çok yakın seyrettiğini kaydetti ve işgücü piyasası hedeflerine ulaşmaya çok yakın olduklarını belirtti. Ekonominin şiddetli bir krizden toparlandığını ve bu toparlanmanın ABD ekonomisinde Euro Bölgesi'nden daha hızlı gerçekleştiğini belirtti. Yellen ayrıca ABD Merkez Bankası bilançosunun kademeli olarak küçültülmesine sadık kalınacağını söyledi ve bilançoda gidilecek bu küçültmenin ne zaman başlayacağının ekonominin gidişatına bağlı olduğunu belirtti.  St. Louis FED Başkanı James Bullard, küresel olarak ultra düşük faiz oranlarının Fed'in bu yıl bir defadan fazla faiz artışı yapması üzerinde ufak bir baskı oluşturduğunu düşündüğünü belirtti. Philadelphia Fed Başkanı Partick Harker, "İşlerin yolunda gitmesi için 2017 yılı içinde 3 defa faiz artışını uygun görüyorum. İstihdam genel olarak amacımıza ve enflasyonu karşılama yolunda ilerliyonr, şu an ki meselemiz büyüme" dedi. New York FED Başkanı William Dudley, faizin önmüzdeki aylarda kademeli olarak artırılmasını beklediğini ve Ekonominin trendin üzerinde büyüyeceğini ve enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine doğru yükseleceğini ifade etti.

  ABD Ocak TÜFE0.6% ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.Ocak Perakende Satışlar 0.4% ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Ocak Sanayi Üretimi -0.3% ile beklentileri karşılayamadı.

  Euro Bölgesi Aralık Ticaret Dengesi 28.1 Milyar Euro ile beklentilerin üzerinde olumlu açıklandı. İngiltere Aralık İşsizlik Oranı 4.8% ile beklentiler dahilinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda ise Kasım İşsizlik Oranı takip edildi. Kasım ayında İşsizlik 12.1% ile bir önceki veriye göre yükseliş kaydetti.

  Bugün için Avrupa Merkez Bankası(ECB) Toplantı Tutanakları, ABD Ocak İnşaat İzinleri/Başlangıçları, ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalar veri akışının yoğun olduğu fiyatlama tarafında ise Dolar yönlü görünümlü bir günü geride bıraktı. FED Başkanı Janet Yellen’in konuşmaları önemle takip edildi.

  FED Başkanı Janet Yellen Senato’ya yaptığı sunumda, faiz artışlarına devam etmek için gereğinden uzun süre beklemenin akıllıca olmayacağını bunun enflasyonun yükselmesine neden olabileceğini ve FED'i gelecekte faiz oranlarını aniden artırmak zorunda bırakabileceğini, böyle bir durumunda ekonomiye zarar verebileceğini kaydetti ekonominin gelecek birkaç ayda faiz oranlarının artırılmasını değerlendirmeye alacak derecede ilerleme gösterdiğini belirtti. Yellen, ekonominin 'ılımlı büyümesini' sürdürmesini beklediğini belirtti ve ekonomiyi dengede tutacak kademeli faiz artışlarına devam edilmesinden yana olduğunu tekrarladı. Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, FED’in faiz oranlarını geç değil erken yükseltmesinin ihtiyatlı bir tutum olacağını söyledi. Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart, FED’in Mart ayındaki toplantıda faiz artırımı için ikna edici bir sebep görmediğini ve üçe karşı iki faiz artırımı konusunda dogmatik değilim. Ekonominin üç faiz artırımına uygun bir durumda olduğuna kolaylıkla ikna olabilirim. Bu zamanı gelince verilecek bir karar" şeklinde görüş  bildirdi. ABD Ocak ÜFE 0.6% ile beklentilerin ve bir önceki verinin üzerinde olumlu açıklandı.

  Euro Bölgesi 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme çeyreklik bazda 0.4%, yıllık bazda 1.7% olarak beklentilerin altında açıklandı. Aralık Sanayi Üretimi -1.6% ile beklentilerin ve önceki verinin altında açıklandı.ZEW Ekonomik Beklenti ise 17.1 ile beklentileri karşılayamadı.Almanya’da Ocak TÜFE beklentilere parakel -0.6% olarak açıklandı. 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme ise 0.4% ile beklentilerin altında kalırken bir önceki veriyi aşağı yönde revize edildi. Şubat ZEW Ekonomik Beklenti ise 10.4 ile beklentileri karşılayamadı. İngiltere Ocak TÜFE -0.5% ile beklentiler dahilinde açıklanırken Ocak ÜFE 1.8% ile beklentilerin altında açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda ise önemli bir makro ekonomik veri takip edilmezken gün içerisinde TL bacaklı paritelerde TL yönlü bir hareketlenme olmasına rağmen Yellen ve FED Başkanlarının açıklamaları sonrası TL tarafında zayıflama görüldü BIST günü negatif tamamladı.

  Bugün için Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması, Türkiye Ocak Bütçe Dengesi, İngiltere Aralık İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi Aralık Ticaret Dengesi, ABD Ocak TÜFE, Ocak Perakende Satışlar, Ocak Sanayi Üretimi, FED Başkanı Jannet Yellen konuşması takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalarda dün makro ekonomik veri akışı olmazken piyasalar gün boyu sakin fiyatlandı.

  Trump’ın vergi düzenlemesi beklentisiyle ABD borsalarında ralli yaşanmaya devam ediyor. Dow Jones endeksi 2395 puan ile zirveyi tazeledi ve yükseliş vergi düzenlemesi sebebiyle devam ediyor.

  Avrupa tarafında da borsalarda pozitif bir gün yaşandı Dax 11800 seviyesini test etti ve günü bu seviyeye yakın tamamladı.

  Yurt içi piyasalarda ise önemli bir makro ekonomik veri olmazken kur tarafında sakin bir yaşanırken BIST günü pozitif tamamladı.

  Asya seansında Çin Ocak TÜFE aylık bazda 1.0% ve yıllık bazda 2.5% ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Ocak ÜFE ise ile beklentilerin üzerinde 6.9% açıklandı. Japonya Aralık Sanayi Üretimi 0.7% ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.

  Bugün için Almanya’da Ocak TÜFE, 4.Çeyrek Ekonomik Büyüme, Şubat ZEW Ekonomik Beklenti, İngiltere’de Ocak TÜFE, Ocak ÜFE, Euro Bölgesinde 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme, Aralık Sanayi Üretimi, Şubat Ekonomik Beklenti, ABD tarafında ise Ocak ÜFE, FED Başkanı Jannet Yellen’in konuşması önemle takip edilmelidir.

 •  Uluslararası piyasalar geçtiğimiz haftayı veri akışı açısından sakin geçirirken FED Başkanlarının konuşmaları takip edildi.

  Donald Trump’ın bu haftayı işaret ederek “Fevkalade” olarak nitelendirdiği vergi düzenlemesini açıklayacağını belirtmesi piyasalarda olumlu algılandı ve Dolar endeksindeki düşüş sona ererek 100.00 seviyesi üzerinde değer bulmaya başlandı. Minneapolis FED Başkanı Kashkari güçlü doların enflasyonu baskıladığını belirtti ve istihdam maliyetlerinin enflasyona yönelik olumlu sinyaller vermediğini ifade etti. Atalanta FED Başkanı Lockart ise 2017 yılı içerisinde iki faiz artışı olmasını beklediğini bunun üçede çıkabileceğini ifade etti. Chicago FED Başkanı Charles Evans, bu yıl üç faiz artırımının mantıksız olmadığını söyledi. Evans, reel faizlerin yüksek olmasını tercih ettiğini, bunun güçlü büyüme ile ilişkili olduğunu sözlerine ekledi. ABD ekonomisinin tam istihdama yakın olduğunu kaydeden Evans, "İşsizlik oranının aşağı gideceğini düşünüyorum" dedi. St. Louis FED Başkanı James Bullard, Trump yönetiminin yeni politikalarının ekonomi üzerindeki etkisinin FED'in Mart ayındaki toplantısında bir faiz artışının zamanlamasını doğrulaması yönünde çözülmesi olası görünmüyor dedi.

  Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi enflasyonun toparlanması için para politikası desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti. Enflasyonist baskıların hala aşağı yönlü olduğunu ve finansal koşulların değişmesi durumunda varlık miktarında ve süresinde değişikliğe gitmeye hazır olduklarını ifade etti. Almanya Aralık Fabrika Siparişleri 5.2% ile beklentilerin ve bir önceki verinin üzerinde açıklandı. Almanya Aralık Sanayi Üretimi -3.0% ile beklentilerin ve bir önceki verinin altında açıklandı. 2014 Ağustos ayından bu yana açıklanan en düşük veri olarak dikkat çekti.

  Yurt içi piyasalarda ise Aralık Sanayi Üretiminin beklentilerin altında 1.3% olarak açıkladı. Dolar endeksindeki zayıf duruşla TL varlıklar günü pozitif tamamladı. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya Londra’da yaptığı konuşmada TCMB’nin temel amacı doğrultusunda bütün araçlarını kullanmaya devam edeceğini ve enflasyonun kısa vadede bir miktar daha yükselerek yıl sonuna kadar kademeli olarak düşerek 8.0% seviyesine gelmesini beklediklerini ifade etti.

  Asya seansında açıklanan Japonya 4.çeyrek Ekonomik Büyüme beklentinin altında 0.2% olarak açıklandı.

   

   

 •       Uluslararası piyasalarda dün önemli bir makro ekonomik veri akışı olmazken piyasalarda Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıkları takip edildi.

  Avrupa tarafında Fransa’da Le Pen’in anketlerde öne geçmesiyle Frexit korkusunun piyasaları tedirgin etmesiyle Euro paritelerinde dalgalanma yaşandı.

   Trump’ın politikalarınında uluslararası piyasaları tedirgin etmesiyle Altın tarafında yükseliş hareketi devam etti ve 1245$ seviyesini test etti.

  Yurt içi piyasalarda ise Aralık Sanayi Üretiminin beklentilerin altında 1.3% olarak açıkladı. Dolar endeksindeki zayıf duruşla TL varlıklar günü pozitif tamamladı.

  Bugün için Aralık Almanya Ticaret Dengesi, ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, İngiltere Merkez Bankası(BOE) Başkanı Carney konuşması takip edilecektir.