Analiz Merkezi
 • Uluslararası piyasalarda, petrolün dengede seyrettiği, doların ise hafif gerilediği bir haftayı geride bıraktık. ABD hisse senetleri, işlem gördüğü son dört günden bu yana ilk defa yükseldi. ABD Hazine tahvillerinde düşüşler yaşandı.

  Enerji fiyatlarındaki zayıflık bu hafta yatırımcılar tarafından en çok konuşulan konulardan biri oldu. ABD'li yatırımcılar, daha önce hızla yükselen fakat iki haftadır değer kaybeden teknoloji hisselerine yönelirken, Avrupalı yatırımcılar dikkatlerini İngiltere'nin birlikten çıkışına çevirmiş durumdalar.

  Haftanın son işlem gününde TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti yüzde 11,95 olarak gerçekleşti.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Buna göre, haziranda RKGE, bir önceki aya kıyasla 3,2 puan artarak 112,4 seviyesinde gerçekleşti.

  Bu haftanın diğer öne çıkan haberleri arasında Fed başkanının oldukça yoğun konuşma gündemi. Buna ek olarak İngiltere Merkez Başkanı konuşmaları da hafta içerisinde dikkatle takip edilmeli.

  Haftanın önemli verilerinden biri olarak ise Cuma günü Almanya’nın İşsizlik oranı ve bu oranın yaşadığı değişim olacaktır. Haziran ayı için %5.7 beklenen işsizlik oranının beklenti dışında gelmesi piyasayı etkileyebilir.

  Emtia kanadında ise petrol fiyatlarında ki değer kaybı devam ediyor diyebiliriz. Libya’da ki üretimin artması, ABD’den gelen stok verilerinin istenilen düzeyde azalmaması, piyasalarda arz endişelerini tekrar gündeme getirdi.

 • Küresel piyasalar haftanın son işlem gününe girerken geçtiğimiz günü nispeten sakin geçirdi. ABD hisseleri dün ABD Senatosu'nun sağlık sektörüyle ilgili reform planının desteğiyle iki gündür süren kayıplarının bir kısmını geri alsa da kapanışa doğru biraz gevşedi. Öte yandan   Fed'in , finansal sistemin sağlamlığını ölçmek amacıyla Bankalara uyguladığı stres testi sonuçları açıklandı (Fed), 34 Amerikan bankasının ağır bir ekonomik durgunluk halinde kredi vermeye devam edebilecek sermaye kriterlerine sahip olduğunu duyurdu.

  Avrupa tarafında ise İngiltere ile AB arasındaki Brexıt süreci gündemi meşgul etmeye devam ediyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, AB zirvesinde Brexıt sonrası AB vatandaşlarının durumu hakkında önerilerini açıklaması bekleniyor.

  Emtia tarafında ise dün Petrol ve Altında toparlanma çabası gözlemledik. Dün gün içerisinde WTI 43 seviyesinin üstünü test ederken Altın 1255 dolara kadar yükselerek 5 gün aradan sonra değer kazandı. Para birimlerinde ise daha yatay bir durum hakimdi Pound ve Euro dolar karşısında fazla bir değişim göstermedi.

  Yeni günde ise açılışlara baktığımızda Asya borsalarında Çin Şanghay borsası haricinde hafif alıcılı bir seyir hakim. Asya açılışı ile Pound ve Euro, Dolar karşında değer kazanırken Petrol ve Altında yatay bir seyir hakim.

  Gün içinde piyasaları etkileyecek takip edilmesi gereken makro veriler ABD konut satışları ve Almaya PMI verileri olacak. Ayrıca ABD tarafında gün içinde  Fed Guvernörü Jerome Powell, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester konuşmaları olacak.

 • Küresel piyasalar da dün karışık bir seyir hakimdi. ABD borsaları petrol fiyatlarındaki düşüş ile satış baskısına maruz kalırken teknoloji şirketlerinin hisselerindeki artış ile dalgalı bir seyir izledi. ABD'de  Twitter'ın hisse başına değeri yüzde 5,1 artış gösterirken, Çinli e-ticaret şirketi  Alibaba'nın hisseleri yüzde 3,6 prim yaptı.

  Avrupa tarafında ise İtalya borsası haricinde satıcılı bir günü geride bıraktık. Piyasa kapanışında  gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0,18 azalışla 388,50 puana geriledi. Euro gün içinde karışık seyrinin ardından kapanışa doğru yükselirken, Pound İngiltere     Merkez Bankası (BOE) Baş ekonomisti Andy Haldane açıklamaları sonrası bir önceki günün kayıplarını biraz da olsa sildi.

  Petrol fiyatları üzerinde ise arz fazlasının endişeleri devam etmekte.  Dün iyi gelen ABD stok verisine rağmen fiyatlarda aşağı yönlü baskı devam etmekte.

  Yeni günde ise açılışlara baktığımızda Asya borsalarında yeşillerin hakim olduğunu ve güne iyi bir başlangıç yaptığımızı görüyoruz. Paritelerde dalgalı bir seyir hakim iken altın fiyatlarının piyasa açılışından itibaren yükselerek 1250 seviyesinin üstünde olduğunu gözlemlemekteyiz.

  Gün içinde piyasaları etkileyecek takip edilmesi gereken Makro bir veri bulunmazken ABD haftalık işsizlik başvuruları ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Üyesi Powell'ın Konuşması ön plana çıkacak.

 • Geçtiğimiz günde küresel piyasalar, petrol fiyatları ile yön buldu. Petrol fiyatının geçen sene ağustos ayından bu zamana kadar geçen sürede en düşük seviyeye inmesi, ABD borsalarının rekor seviyelerden dönmesine neden olurken, Avrupa borsalarında Carney açıklamaları satış baskısını artırdı.

  Mark Carney'nin, Brexit sürecinin ekonomiye olan etkisi konusunda endişelerinin sürdüğünü söylemesi ve faiz artırmak için aceleci davranmayacağını işaret etmesi Sterlin üzerinde baskının artmasına neden olurken Euro ve Altın fiyatlarında daha yatay bir seyir takip ettik.

  Petrol fiyatları ABD'de arzın bol kalması ve aktif petrol sondaj kuyusu sayısındaki artış haberleri ardından Libya'da üretimin artması ve hareketli depolarda tutulan akaryakıt stoklarında görülen artışların etkisi ile son ayların en düşük seviyesine geriledi.

  Yeni günde ilk önemli haber MSCI Inc.’in, Çin hisse senetlerini küresel endekslere dahil etme kararı alması oldu. Çin'in hisse senetleri MSCI'ın küresel gelişen piyasalar endeksinin sadece yüzde % 0.7'sini oluşturacak. Karar sonrası Çin endeksleri hafif artıda seyrederken Asya borsaları ve ABD vadelilerinde satışlar hakim.

  Gün içinde piyasaları etkileyecek takip edilmesi gereken önemli veriler, ABD tarafında Mevcut Ev Satışları ve Ham Petrol Stok verisi olacak. Petrol fiyatlarındaki volatilitenin borsalar üzerinde de baskı yapması stok verisi piyasalar açısından daha önemli hale getiriyor. Veri TSİ 17:30 açıklanacak.

 • Haftanın ilk işlem gününde Küresel piyasalar üzerinde Fed etkisinin hissedilmeye devam etti. Fed başkanlarının konuşmaları sonrasında ABD borsaları rekor tazelerken dolar ve Hazine tahvilleri değer kazandı. ABD borsalarının rekor seviyelere ulaşmasının başını teknoloji hisselerinin çektiği gözlemlendi.

     Avrupa tarafında borsalar Fransa’da Emmanuel Macron'un  seçim zaferi sonrasında yükselen Fransız hisselerinin etkisi ile günü yükseliş ile tamamladı. Euro ve Sterlin güçlenen dolar etkisi ve Brexit müzakerelerinin başlaması nedeni ile değer kaybetti

     Emtia tarafında ise Altın, Fed başkanlarının ABD ekonomisi hakkında olumlu görüşleri ve kademeli faiz artışını destekleyen konuşmaları sonrasında 1243 dolar seviyesine kadar geriledi. Petrol tarafında OPEC  ülkelerinin aşırı  arz fazlasının önüne geçememesi kaynaklı satış baskısı devam ediyor.

      Yeni güne başlarken Fitch Ratings'in hazırladığı haziran ayı "Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’’ açıklandı. Fitch  küresel ekonominin bu sene yüzde 2,9, gelecek yıl yüzde 3,1 tahmininde bulunurken Türkiye'ye dair ekonomik büyüme tahminlerini de yukarı yönlü revize edildiğini açıkladı. Rapora göre, geçen yıl yüzde 2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin, bu sene yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 4,1 büyümesinin tahmin edildiği belirtildi.

      Bugün ise Almanya tarafında gelecek Üretici enflasyonu verileri ve İngiltere BOE Başkanı Carney konuşması öne çıkacak veriler arasında. Diğer dikkat edilmesi gereken haber ise Fed başkanlarının konuşmaları olacak. Bugün Sırası ile Rosengren,   Fischer  ve   Kaplan'ın Konuşması  olacak.

 • Uluslararası piyasalar Merkez Bankalarının takip edildiği, fiyatlama açısından hareketli bir haftayı geride bıraktı. Fed geçen hafta faizleri 0,25 baz puan artırarak 1,25 seviyesine çıkarırken Başkan Yellen beklenenin aksine daha şahin bir konuşma yaptı. Diğer yandan ABD tarafında diğer ekonomik verilerin kötü gelmesi dolardaki güçlenmenin sınırlı kalmasına neden oldu.

  Yeni haftanın en önemli gündemi şüphesiz ki bugün başlayacak olan Brexıt müzakereleri olacak. İngiltere de Teresa May seçim hezimeti sonrasında eleştiri oklarını üzerine çekmişken başlayacak olan müzakereler hem İngiltere için hem de kendisi için önemli olacak.  Pazartesi yerel saatle 11.00’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de,  başlayacak müzakereler, İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ve AB Komisyonu'nun Baş Müzakerecisi Michel Barnier arasında gerçekleştirilecek.

  Bu haftanın diğer öne çıkan haberleri Fed başkanlarını oldukça yoğun konuşma gündemi. Bir sonraki faiz artırımı hakkında ipuçları için takip etmememiz gereken önemli haberlerden olacak.

  Yeni haftanın ilk işlem gününe ise piyasalar pozitif başladı. Asya piyasaları güne alıcılı başlarken ABD vadeli endeksleri de hafif artıda seyrediyor. Dün yapılan Fransa'da genel seçiminin ikinci turunda resmi olmayan sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Macron'un Yürüyüş Hareketi Ulusal Meclis'te tarihi çoğunluğu sağladı. Sonuçların Euro üzerinde etkisi sınırlı olurken risk iştahındaki artış nedeni ile altının fiyatları baskılanmaya devam ediyor.

  Petrolde ise aşırı arz durumu kaynaklı haftalardır fiyatlarda aşağı yönlü baskı sürerken yeni haftada satıcılı seyir devam ediyor.

 • Uluslararası piyasalar dün hareketli bir günü geride bırakılırken ABD hisseleri teknoloji satışlarıyla geriledi, dolar ise Fed’in Çarşamba günü aldığı faiz kararı ve yıl içerisinde bir faiz artışı daha olacağı beklentisi ile yükseldi.

  ABD endeksleri, büyük teknoloji şirketlerinin hisselerinin satışının şiddetinin artmasıyla dünü düşüşle tamamladı. Dow Jones endeksi %0.07 düşüşle 21359.90, S&P 500 endeksi %0.22 düşüşle 2432.46 ve Nasdaq 100 endeksi %0.46 düşüşle 5700.88 puan ile günü kapattı.

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu haziran ayı toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Kurul politika faizinin %8’de , faiz koridorunun %7.25 ila %9.25 arasında, GLP faizinin de yüzde 12.25’te kalmaya devam etmesine karar verdi. Faizlerde değişikliğe gidilmemesinin ardından Dolar/TL kuru 3.52 seviyelerinin üzerine çıktı. Yazı yazıldığı sırada kur 3.5155 seviyerlerinde seyrediyordu.

  İngiltere Merkez Bankası (BOE) dün gerçekleştirilen haziran ayı  toplantısında beşe karşı üç oyla faiz oranlarını değiştirmeyerek %0.25 seviyelerinde tuttu. Karar sonrası sterlin 3.2795 seviyerlerine kadar yükseldi.

  Japon Merkez Bankası (BOJ) beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi. Yapılan açıklamada negatif faiz ile tahvil alımlarına devam edileceği belirtilirken, enflasyon oranlarının ise istenen seviyelerin çok altında olduğu belirtildi.

  ABD işsizlik maaşı başvuruları 8 bin kişi azalarak 237 bin seviyelerine indi. Beklenti  verinin 241 bin civarında gelmesiydi. Mayıs ayının  sanayi üretimi  ise değişmedi. Beklenti %0.2 oranında  bir artış olması yönündeydi.

  Altın fiyatları düşüşüne devam ediyor. Fed’in faiz kararı sonrasında  bu yıl içerisinde bir faiz arttımı daha yapması ihtimalinin kuvvetli gözükmesi sebebi ile altın kayıplarını devam ettirdi.. Altın son üç  haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

  Sanal para birimi Bitcoin bu hafta başından beri %32 değer kaybetti. Pazar gününü 3000 dolar seviyelerine yaklaşarak tamamlayan Bitcoin, 2050 dolar seviyelerine kadar geriledi. Uzmanlar teknoloji şirketlerinin hisselerindeki düşüşe de işaret ederek, Bitcoin’e talebin azaldığını belirtiyor.

 • Uluslararası piyasalar dün ABD merkez bankasının faiz artışı kararıyla haraketli bir gün geçirdi. Fed haziran ayı toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan yükselterek yüzde 1-1.25 aralığına çekti. Faiz kararı 1’e karşı 8 oyla alındı. Karara sadece Minneapolis Fed başkanı Neel Kashkari muhalefet etti. Fed bu yıl içerisinde bir faiz artırımı daha yaparak yılı 3 faiz artırımı ile tamamlamayı planladığını bildirdi.

  Fed Başkanı Janet Yellen faiz kararı sonrasındaki acıkmalarında ABD ekonomisinin dirençli seyrettiğini ve faiz artışlarının devam etmesinin planlandığını bildirdi. Yellen ayrıca enflasyon verilerinin beklenenin altında kalmasını da yorumladı. Yellen “enflasyonda son düşüşün sebebi tek seferlik fiyat indirimlerine bağlı görünmekte. Komitemiz enflasyonun hala birkaç yılda %2'ye ulaşmasını beklemekte, son gelen zayıf verilere istinaden enflasyonu yakından takip etmeye devam ediyoruz." dedi ve kötü gelen enflasyon verilerine aşırı tepki verilmemesi gerektiğini belirtti. Son olarak Fed’in yakın zamanda bilanço daraltmaya başlayabileceği belirtti.

  ABD borsaları Fed’in Faiz artışı kararı sonrasında karışık bir seyirle kapanış yaptı. Dow Jones endeksi %0.22 yükselerek  rekor bir seviyeye yükselirken S&P 500 endeksi %0.10, Nasdaq endeksi ise %0.41 oranında düşüşle kapandı.

  ABD’de ticari ham petrol stokları 1.7 milyon varil azalmasına rağmen beklentinin altında kaldı. Piyasa beklentisi 2.7 milyon varil azalış olması yönündeydi. Benzin stoklarının iki haftadır üst üste artmasıyla birlikte ham petrol fiyatları varil başına 45 doların altına geriledi.

  BIST 100 endeksi %0.34 artışla ve önceki kapanışa göre 336.60 puan artarak dünü 99636.27 puandan kapattı. Endeks gün içerisinde 99920.84 puana kadar ulaşmış olsa da psikolojik direnç olarak görülen 100000 seviyelerini aşamadı.

  Bugün TCMB faiz kararının açıklanacak olması ile tl piyasasında hareketlilik görülebilir. Uzmanların görüşü faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde.

 • Uluslararası piyasalarda tüm dikkatler bugün FED’den gelecek faiz oranı açıklamasına çevrildi. Piyasadaki genel beklenti FED’in faizleri %0.25 arttıracağı yönünde. FED son olarak mart ayında %0.25’lik bir  artışa gitmişti.

  ABD borsaları dünü yükselişle tamamladı.Teknoloji hisselerindeki düşünün sonlanmasıyla birlikte ABD borsaları çıkışa geçerken New York borsası kapanışına S&P500 endeksi %0.45 artışla 2440.35 puana, Dow Jones endeksi %0.44 artışla 21328.47 puana, Nasdaq endeksi ise %0.73 artışla 6220.37 puana yükseldi.

  BİST-30 endeksi dün psikoljik sınır olarak gösterilen 100000 puan seviyesini gördükten sonra yüzde %0.14 oranında düşüşle günü 99299 puan seviyesinden kapattı.

  Londra’da Rabobank’tan Piotr Matys “Türk varlıklarına yönelik sermaye girişlerinin devam edeceğine ilişkin beklenti, Dolar/TL 'de aşağı yönlü baskı oluşturabilir ve kurun kilit önemdeki destek noktası olan 3.50'yi kırmasına öncülük edebilir” dedi. Matys’e göre  3.50 seviyesinin kırılması durumunda yeni hedef 3.40 seviyeleri olacak

  Çin’de sanayi üretimi %6.5 ,parakende satışlar ise %10.7 olarak açıklanarak beklenenin üzerinde bir artış gösterdi.Sabit varlık yatırımı verisi ise %8.6 olarak açıklandı ve beklentilerin altında kaldı.

  Bugün İngiltere’nin işsizlik hakları başvurusu sayısındaki değişim ve ortalama gelir endeksi, ABD’nin Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi, Çekirdek Perakende Satışlar , Ham petrol stokları, Federal fon hedef oranı gibi önemli verilerin yanı sıra Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yapacağı açıklamalarla birlikte yoğun veri akışının olması ve piyasaların oldukça haraketli bir gün geçirmesi bekleniyor.

 • Uluslararası piyasalar sakin bir günü geride bırakırken, Asya’dan Avrupa’ya kadar yayılan satış baskısı sebebi ile ABD borsaları dünü düşüşle kapattı. S&P 500 %0.1, Dow Jones % 0.2, Nasdaq ise teknoloji hisselerindeki kayıplar nedeniye %0.5 değer kaybetti.

  Dün açıklanan Türkiye Gayrisafi Yurtiçi Hasıla verisi %5 ile beklentilerin üzerinde geldi.

  Büyüme rakamlarının beklenenin üzerinde gelmesi ile birlikte dün BİST-100 endeksi yeni bir rekor seviyesine ulaştı. Daha önceki zirvesi 99278 puan olan endeks dün ise 99707 seviyelerine çıktı.

  Bugün piyasalarda önemli veriler açıklanacak. Almanya ZEW Ekonomik hissiyatı, ABD Üretici Fiyat Endeksi ve GBP Üretici Fiyat Endeksi gibi önemli verilerle günün haraketli geçmesi beklenebilir.

   - Almanya ZEW Ekonomik hissiyatı için beklenti 21.5. Bir önceki veri ise beklentilerin altında kalarak 20.6 olarak açıklanmıştı.

  - ABD Üretici Fiyat Endeksi için beklenti %0.1 olarak belirlendi. Bir önceki veri ise %0.5 olarak açıklanarak beklentilerin üzerine çıkmıştı.

  - Gbp Üretici Fiyat Endeksinin beklentisi ise önceki veri ile aynı olan %2.7.

  Altın fiyatları haziran ayının başındaki yükselişinden sonra  çarşamba günü açıklanacak ABD faiz oranının bu yıl içinde ikinci kez artırımının yapılacağı bekletisiyle son 4 günlük süreçte 1296 seviyelerinden 1265 seviyelerine geriledi .

  Bu hafta ABD Merkez Bankası’nın faiz kararını açıklayacak olması sebebi ile piyasaların haraketlenmesi bekleniyor. Genel kanı FED’in 25 baz puanlık bir artış yapacağı yönünde. Faiz kararı 14 Haziran’da Türkiye saati ile 21:00’de açıklanacak.