Analiz Merkezi
 • Piyasa Gündemi

  Türk Lirası’ndaki değer kayıpları devam ederken, TL varlıklardaki ayrışma dikkat çekiyor. ABD – Meksika anlaşması sonrasında güç kazanan risk iştahının genel olarak korunduğu söylenebilir. Almanya’nın Türkiye'ye farklı yardım seçeneklerini değerlendirdiğine dair haberler yakından takip edildi. ABD – Türkiye ilişkilerine dair haber akışları ve yurt dışı piyasalardaki seyir piyasaların takibinde yer almaya devam edecek.

  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

  10:00 Türkiye – Dış Ticaret Dengesi Önem: Yüksek

  15:30 ABD – 2018/2Ç GSYH Önem: Yüksek

  Türkiye

  Dün yurt içinde ekonomik veri akışı oldukça sakindi. Ekonomik veri akışının sakin olduğu günde haber akışları yakından takip edildi. Konut kampanyasının detayları belli olurken, bu tarafta yapılan açıklamalar izlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ülke dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Rusya ile ilişkilerimiz AB ile ilişkilere ya da ABD’ye alternatif değil. Türkiye’nin dış politikası denge gözetmektedir." diye konuştu. The Wall Street Journal gazetesi, Almanya'nın Türkiye'ye acil finansal desteği değerlendirdiğini iddia etti. Almanya hükümet yetkilisi de Almanya'nın Türkiye'ye farklı yardım seçeneklerini değerlendirdiğini belirtirken, Türkiye'ye doğrudan bir finansal yardım teklifi yapılmayacağını ifade etti. Bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret dengesi rakamları açıklanacak. Cari açığa ilişkin önemli bir gösterge olan dış ticaret açığı haziran ayında 5,50 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

  Euro Bölgesi

  Avrupa Birliği (AB), ABD'nin Avrupa mallarına ek vergi uygulaması durumunda buna hızla yanıt vereceği uyarısında bulundu. AB Komisyonu Sözcüsü Daniel Rosario, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, ABD'nin Avrupa menşeli ürünlere ek vergi uygulaması halinde, AB de buna hızla yanıt vermeye hazır olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, önceki günlerde AB'den ithal edilen otomobillere %25 ek gümrük vergisi getirileceğini ifade etmişti. Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı oldukça sakin.

  ABD

  ABD ve Meksika’nın ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varması küresel risk iştahını desteklemeye devam etti. Bununla birlikte ABD Başkanı Trump, Çin ile ticaret müzakereleri yapmak için şu anın doğru bir zaman olmadığını söyleyerek iki ülkenin ticaret konusunda yakın zamanda bir anlaşmaya varacağına ilişkin beklentileri bozdu. İlerleyen günlerde bu taraftaki gelişmeler yakından takip edilecek. Dün ABD’de açıklanan toptan stok verisi piyasa beklentisi olan %0,1 rakamının üzerinde gelerek %0,7 olarak gerçekleşti. Conference Board (CB) tüketici güveni ağustos ayında 133,4 seviyesine yükselirken, 126,7 olan piyasa beklentisinden daha güçlü geldi. Bugün ABD’de 2018/2Ç GSYH rakamı, askıdaki konut satışları ve ham petrol stokları takip edilecek. GSYH verisinin %4,0 rakamına revize edilmesi bekleniyor.

 • Piyasa Gündemi

  Bayram tatili boyunca sakin bir seyir izleyen Türk Lirası’nda dün değer kayıpları yeniden hız kazandı. TL varlıklardaki volatilite yüksek seyretmeye devam ediyor. ABD – Türkiye ilişkilerine dair haber akışları piyasaların takibinde yer almaya devam edecek. ABD ve Meksika'nın ticaret müzakerelerinde anlaşmaya vardığı açıklanırken, yaşanan bu gelişme küresel piyasalardaki risk iştahını destekledi.

  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

  15:30 ABD – Toptan Stoklar Önem: Orta

  17:00 ABD – Conference Board Tüketici Güveni Önem: Orta

  Türkiye

   Dün açıklanan reel kesim güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya 6,3 puan azalış kaydederek 96,4 seviyesine geriledi. Böylece endekste 2014 Ocak’tan bu yana en düşük seviye kaydedilmiş oldu. İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı (KKO) ağustos ayında bir önceki aya göre 0,7 puan artarak %77,8 seviyesine yükseldi. İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 0,7 puan artarak %77,6 olarak gerçekleşti. Bayram tatili boyunca sakin bir seyir izleyen Türk Lirası’nda dün değer kayıpları yeniden hız kazandı. ABD – Türkiye ilişkilerine dair haber akışları TL varlıklardaki fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya ve gündemi belirlemeye devam edecektir.

   Euro Bölgesi

  Dün Euro Bölgesi’nde genel olarak ekonomik veri akışı sakindi. Almanya’da IFO iş iklimi ile IFO mevcut koşullar endeks açıklandı. IFO iş iklimi endeksi 101,9 olan piyasa beklentisinin üzerinde 103,8 olarak açıklanırken, IFO mevcut koşullar endeksi de 105,4 olan beklentisinden daha iyi gelerek 106,4 olarak gerçekleşti. Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ekonomik takvimde Euro Bölgesi’nin önemli veriler haftanın ikinci yarısında yoğunlaşıyor.

  ABD

  Bugün mal ticaret dengesi, toptan satışlar ve Conference Board (CB) tüketici güveni açıklanacak. 29 Ağustos Çarşamba günü ise 2018 yılının ikinci çeyreğine ait GSYH rakamı ile askıdaki konut satışları takip edilecek. Daha önce %4,1 olarak açıklanan GSYH verisinin %4,0 rakamına revize edilmesi bekleniyor. Beklentilerden ciddi bir sapma yaşanmaması durumunda verinin piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Perşembe günü ise ABD’de açıklanacak olan kişisel gelir ve gider rakamları ön plana çıkıyor. Kişisel gelirlerin temmuz ayında %0,3 oranında artış kaydetmesi beklenirken, kişisel giderlerin aylık bazda %0,4’lük bir artış kaydedeceği değerlendiriliyor. ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ile ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varıldığını, yeni anlaşmanın adının "ABD-Meksika ticaret anlaşması" olacağını söyledi. "Bu yapılan en büyük ticaret anlaşması olabilir." yorumunu yapan Trump, Kanada ile de ticaret müzakerelerinin kısa süre içinde başlayacağını duyurdu. ABD - Meksika’nın ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varması küresel risk iştahını destekledi.

 • Piyasa Gündemi

  Bayram tatilinin ardından yurt içi piyasalarda, ABD – Türkiye ilişkilerine dair gelişmeler ve yurt dışı piyasaların seyri takip edilecek. Yurt içi piyasaların kapalı olduğu geçen haftada, ABD – Çin arasında görüşmelerin gerçekleştirileceği haberinden aldığı destekle yurt dışı hisse piyasaları pozitif bir seyir izledi. Türk Lirası’nın ise bayram tatili boyunca genel olarak yatay bir seyir izlediği görülmekte.

  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

  14:30 Türkiye – İmalat Güveni Önem: Orta

  14:30 Türkiye – Kapasite Kullanım Oranı Önem: Orta

  Türkiye

  17 Ağustos Cuma günü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P), Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-'den B+'ya düşürdü. Görünümü durağan olarak teyit etti. S&P'den yapılan açıklamada liranın volatilitesinin yüksek olmasının ve ödemeler dengesinin Türkiye ekonomisini olumsuz etkilediği ifade edildi. S&P’nin hemen ardından uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Moody’s’den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunun "Ba2"den "Ba3"e düşürüldüğü, görünümünün de negatife çevrildiği belirtildi. Yapılan not indirimleri ve değerlendirmelerin TL üzerinde önemli bir etkisi olmadı. Bugün yurt içinde ağustos ayına ait kapasite kullanım oranı ile imalat güveni verileri açıklanacak.

  Euro Bölgesi

  Bugün Euro Bölgesi’nde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Ekonomik takvimde Euro Bölgesi’nin önemli verileri haftanın ikinci yarısında yoğunlaşıyor. Almanya’da 29 Ağustos Çarşamba günü tüketici güven endeksi, 30 Ağustos Perşembe günü ithalat fiyat endeksi, işsizlik oranı ile TÜFE verileri izlenecek. Yine perşembe günü Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan güven endeksleri takip edilecek. 31 Ağustos Cuma günü ise Euro Bölgesi’nde TÜFE rakamları ile işsizlik oranı açıklanacak. Ağustos ayında Euro Bölgesi’nde yıllık TÜFE’nin %2,1; çekirdek TÜFE’nin ise %1,1 olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

  ABD

  Fed'in Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında perşembe günü düzenlenen sempozyumunda konuşan Fed Başkanı Powell, "Fed'in faiz artırımında hızlı davranması durumunda ekonomik büyüme sınırlanabilir, ancak yavaş davranması durumunda ise ekonomi aşırı ısınabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi, faiz oranlarını kademeli olarak artırmada bu iki riski ciddiyetle ele alıyor." dedi. Ülkede enflasyon oranının yakın zamanda yüzde 2'lik seviyeye yaklaştığını kaydeden Powell, bu seviyenin üzerine çıkmayla ilgili açık bir işaretin bulunmadığını, bu nedenle de aşırı ısınmayla ilgili artan bir risk görülmediğini vurguladı. Powell, kademeli faiz artırımların devam edeceği vurgusunu sürdürse de doğal faiz oranına yaklaşıldığı görüşüne işaret etti. Güvercin olarak yorumlanan bazı mesajlar doların küresel piyasalarda zayıflamasına yol açtı. Bugün ABD’de önemli bir veri akışı bulunmuyor.

 •  

  Piyasa Gündemi
   

  ABD – Çin arasındaki ticaret savaşları ile artış kaydeden paniğin bir
  miktar hafiflediği izlense de, risk iştahı halen daha düşük
  seyretmekte olup, küresel piyasalarda satış baskısının devam ettiği
  izleniyor. 24 Haziran’daki seçim öncesinde yurt içindeki fiyatlamaları
  yakından izlemek faydalı olacaktır. Seçim sonuçlarına bağlı olarak
  yeni haftada TL varlıklarda sert fiyatlamaların yaşanma ihtimali göz
  ardı edilmemelidir.
  ıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  11:00 Euro Bölgesi – İmalat PMI Önem: Yüksek
  16:45 ABD – İmalat PMI Önem: Yüksek
  Türkiye
  Dün yurt içinde haziran ayı tüketici güven endeksi takip edildi.
  Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası
  işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan
  tüketici güven endeksi, haziran ayında bir önceki aya göre %0,6
  oranında artış kaydederek 70,3 seviyesine ulaştı. Mayıs ayında
  tüketici güven endeksi 69,9 seviyesinde bulunmaktaydı. Endeks
  mayıs ayında %2,8'lik düşüş ile yılın en düşük seviyesini görmüştü.
  Bugün yurt içinde ekonomik veri akışı sakin olmakla birlikte, 24
  Haziran’da gerçekleşecek olan seçim öncesindeki son işlem günü
  olması nedeniyle önem arz etmektedir. 24 Haziran’daki seçim
  sonuçlarına bağlı olarak yeni haftada TL varlıklardaki volatilitenin
  artış kaydettiği görülebilir. TL varlıklardaki yön konusunda ise seçim
  sonuçları başta olmak üzere ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler
  de belirleyici olacaktır.
  Euro Bölgesi
  Dün Euro Bölgesi’nde haziran ayına ait tüketici güven endeksi
  açıklandı. Mayıs ayında 0,2 seviyesinde bulunan tüketici güven
  endeksinin haziran ayında -0,1 seviyesine gerilemesi beklenirken,
  açıklanan veri beklentilerin altında kaldı ve tüketici güven endeksi -
  0,5 seviyesine geriledi. Ancak açıklanan verinin fiyatlamalar
  üzerinde anlamlı bir etkisi olmadı. Bugün ise Euro Bölgesi’nde PMI
  verileri açıklanacak. Özellikle İmalat PMI verisi ön plana
  çıkmaktadır. Son dönemde İmalat PMI verisindeki yavaşlama Euro
  Bölgesi’nde dikkat çeken bir gelişme olmakta. Bu nedenle bugün
  açıklanacak PMI verileri hem Avrupa borsalarının hem de euronun
  seyri üzerinde etkili olabilecektir. Haziran ayına ait İmalat PMI
  verisinin 55,0 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Mayıs ayında PMI
  verisi 55,5 seviyesinde bulunmaktaydı. Beklentilerin altında kalacak
  bir veri Euro Bölgesi’ndeki satış baskısını artırabilecektir.
  ABD
  Küresel ekonomi ve ticaretin dünyanın en büyük iki ekonomisi
  arasındaki ticaret savaşları küresel piyasalardaki fiyatlamalar
  üzerinde temel belirleyici olurken, gündemi oluşturmaya devam
  ediyor. Yaşanan gelişmelerin etkisiyle küresel piyasalarda artış
  kaydeden paniğin bir miktar sakinleştiği izlense de, halen daha risk
  iştahı düşük seyretmekte ve küresel piyasalardaki satış baskısı
  devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanacak PMI verileri takip
  edilecek.
   

 • Piyasa Gündemi

  ABD – Çin arasındaki ticaret savaşları ile artan paniğin bir miktar hafiflemesine bağlı olarak piyasalarda toparlanma izlense de, risk iştahı halen daha düşük seyrediyor. Ticaret savaşları ile ilgili olası haber akışları fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecek. Ayrıca yurt içinde yaklaşan seçime bağlı olarak seçim ile ilgili haber akışlarının piyasalar üzerinde etkili olduğu izlenebilir.

  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

  10:00 Türkiye – Tüketici Güveni Önem: Orta 14:00 İngiltere Merkez Bankası (BoE)Toplantısı Önem: Yüksek

  Türkiye

  Bugün yurt içinde haziran ayına ait tüketici güven endeksi verileri izlenecek. Mayıs ayında 69,90 olarak açıklanan tüketici güven endeksi sene başından beri düşüş eğilimi göstermekte. Ancak açıklanacak olan verinin piyasalar üzerindeki anlamalı bir etki bırakması beklenmiyor. Yurt içi fiyatlamalarda ticaret savaşlarına bağlı olarak küresel risk iştahındaki düşüş ve seçim öncesi belirsizlik ortamı ile seçime ilişkin beklentiler belirleyici olmaktadır. Son dönemde Türkiye özelindeki risklerinde fiyatlanmasına bağlı olarak Türkiye 5 yıllık CDS’lerindeki yükseliş dikkat çekmekte olup, 320’li seviyelere ulaşmış bulunmaktadır.

  Euro Bölgesi

  Dün genel olarak Euro Bölgesi’nde veri akışının sakin olduğu izlenirken, Portekiz’deki ECB forumunda konuşan Draghi, enflasyonda net olarak yukarı yönlü bir eğilim gördüklerini ve enflasyonun hedeflere yakınsamasına ilişkin güvenli olduklarını ifade etti. Bugün Euro Bölgesi’nde haziran ayına ait tüketici güven endeksi takip edilecek.

  ABD

  Küresel ekonomi ve ticaretin dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşları küresel piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde temel belirleyici olurken, gündemi oluşturmaya devam ediyor. Karşılıklı gelen hamleler ve ticaret savaşına yönelik artan kaygılar küresel piyasalarda risk iştahını baskılayan temel etken olarak karşımıza çıkıyor. Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen ECB forumunda konuşan Fed Başkanı Powell, ABD'de istihdam piyasasının aşırı sıkı görünmediğini ve Fed'in ekonominin güçlü olduğu ortamda istihdam ve enflasyon hedeflerini dengelemek için yavaş yavaş faiz artırmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Powell, "Ekonominin güçlü olduğunu ve görünüm için risklerin dengelendiği ortamda, faiz artırımı için durum güçlü olmaya devam ediyor. Ücretlerde büyümenin hali hazırda ılımlı olmaya devam etmesi, istihdam piyasasının aşırı sıkı olmadığına işaret ediyor. İşsizlik oranının daha da düşmesi büyük olasılık" ifadelerine yer verdi. Powell’ın faizlerin kademli bir şekilde artmaya devam etmesi senaryosunun güçlü olduğunu belirtmesi ve bu senaryonun FOMC’de kapsamlı bir desteğe sahip olduğu vurgulaması küresel piyasalarda doları destekleyen bir gelişme oldu. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları ile Philadelphia Fed imalat endeksi verileri takip edilecek.

 • Piyasa Gündemi
  ABD – Çin arasında devam eden ticaret savaşı küresel piyasaların
  gündemini belirlemeye devam ediyor. Gelen karşılıklı hamleler ile
  artış kaydeden endişelerin, küresel risk iştahını baskıladığını ve
  başta hisse piyasaları olmak üzere riskli varlıkların satış baskısı ile
  karşılaştığını izliyoruz. Ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler
  piyasalarda yakından takip edilirken, fiyatlamalar üzerinde belirleyici
  olacaktır.
  ıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  15:30 ABD – Cari Denge Önem: Orta
  16:30 Powell ve Draghi’nin Konuşmaları Önem: Yüksek
  Türkiye
  Dün yurt içinde veri akışının sakin olduğu takip edilirken, TL
  varlıkların seyri üzerinde seçim sürecinin yaratmış olduğu belirsizlik
  ile ABD – Çin arasında devam eden ticaret savaşlarının küresel
  piyasalar üzerine negatif yansımaları etkili olmaktadır. Bugün yurt
  içinde ekonomik veri akışının sakin olduğu görülmektedir. Küresel
  risk iştahındaki düşüş ve seçim öncesi belirsizlik ortamı ile Türkiye 5
  yıllık CDS’lerindeki yükseliş dikkate alındığında TL varlıklarda bir
  süredir gözlemlediğimiz volatil seyrin devam edebileceğini
  değerlendiriyoruz.
  Euro Bölgesi
  Dün Portekiz’de konuşan Draghi’nin ECB’nin para politikasına ilişkin
  açıklamalar yakından izlendi. Draghi, ilk faiz artırımının
  zamanlamasını belirlerken sabırlı olmaya devam edeceklerini
  belirtirken, Euro Bölgesi'nde para politikasının sabırlı, ısrarcı ve
  ihtiyatlı olmaya devam etmesi gerekli olduğunu vurguladı. Draghi,
  Euro Bölgesi ekonomisinin büyüme patikası üzerinde ilerlemeye
  devam ettiği, enflasyonun yavaş yavaş hedeflerine doğru ilerlediğini
  ifade etti. Ancak belirsizliğin ekonomik görünümün içine işlediğini de
  vurguladı. Para politikasına ilişkin yapılan açıklamaların güvercin
  olarak yorumlanması euroyu küresel piyasalarda baskıladı.
  Portekiz'de Merkez Bankacılığı ile ilgili gerçekleşecek olan forumda
  Draghi’nin yanında Fed Başkanı Powell ve BoJ Başkanı Kuroda’nın
  konuşmaları yakından takip edilecek.
  ABD
  Küresel ekonomi ve ticaretin dünyanın en büyük iki ekonomisi
  arasındaki ticaret kavgaları ile risk altına girdiği ortamda, karşılıklı
  gelen hamleler neticesinde ticaret savaşının fitilinin ateşlendiği
  yorumları yapılıyor. Karşılıklı gelen hamleler ve ticaret savaşına
  yönelik artan kaygılar küresel piyasalarda risk iştahını baskılayan
  temel etken olarak ön plana çıkmaktadır. Dün ABD’de inşaat izinleri
  ve konut başlangıç rakamları açıklandı. İnşaat izinleri mayıs ayında
  bir önceki aya göre aylık bazda %4,6 oranında bir daralma kaydetti.
  Piyasadaki beklenti %1,4 oranında bir daralma olması yönünde idi.
  Mayıs ayı konut başlangıç rakamlarında ise piyasa beklentisi 1,31
  milyon iken açıklanan rakam 1,35 milyon oldu. Bugün ABD’de cari
  denge ile ikinci el konut satış verileri takip edilecek. Ayrıca
  Portekiz’deki konferansa katılacak olan Fed Başkanı Powell’ın
  mesajları yakından takip edilecek.
   

 • Çin’in tarifelere karşılık vermesinin ardından, Trump Çin'e 200
  milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verirken,
  karşılıklı hamleler devam ediyor. Derinleşen ticaret savaşı nedeniyle
  küresel piyasalardaki satış baskısı artış kaydediyor. Ticaret
  savaşlarına ilişkin gelişmeler ile yurt içinde seçim beklentileri ve
  siyasi söylemler fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam
  ediyor.
  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  11:00 Euro Bölgesi – Draghi’nin Konuşması Önem: Yüksek
  15:30 ABD – İnşaat İzinleri Önem: Orta
  Türkiye
  Dün yurt içerisinde işsizlik oranı ile bütçe dengesi rakamları
  açıklandı. Mart dönemi işsizlik oranı önceki yılın aynı dönemine
  göre 1,6 puan azalarak %10,1 seviyesine geriledi. Mayıs ayında
  bütçe gelirleri yıllık bazda %21,8 oranında artarak 70 milyar TL’ye
  yükseldi. Bütçe giderleri ise %31,7 oranında artış göstererek 67,3
  milyar TL seviyesine ulaştı. Böylece merkezi yönetim bütçe fazlası,
  2,7 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Bugün yurt içinde ekonomik
  veri akışı sakin olduğu izlenirken, seçim beklentileri ve siyasi
  söylemler ile gelişmekte olan ülke varlıklarının seyri TL varlıklardaki
  fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır.
  Euro Bölgesi
  Dün Euro Bölgesi’nde oldukça sakin bir veri akışı hakimdi. ECB
  sonrasında euronun genel olarak zayıf seyrini sürdürdüğü izleniyor.
  Ticaret savaşlarına yönelik endişeler riskli varlıklar üzerindeki
  fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. Bugün Euro Bölgesi’nde
  ECB Başkanı Draghi’nin konuşması ve cari denge rakamları takip
  edilecek.
  ABD
  Trump’ın cuma günü Çin’den ithal edilen bazı teknolojik ürünlere 50
  milyar dolarlık gümrük vergisi getirmesinin ardından, Çin’den karşı
  hamlenin gecikmediği görüldü. Çin yaklaşık 50 milyar değerinde
  ABD menşeli 659 ürüne yüzde 25 ek vergi getireceğini açıkladı. 6
  Temmuz'dan itibaren 36 milyar dolarlık 545 ürüne vergiler yürürlüğe
  girecek. Çin'in yaptığı misillemelerin, ABD'de Trump'a desteğin
  yüksek olduğu bölgeleri etkileyecek şekilde planlandığı, ayrıca
  Pekin'in Çin'de iş yapan ABD şirketlerinin hayatını çok
  zorlaştırabileceği belirtiliyor. Çin’in tarifelere karşılık vermesinin
  ardından, Trump Çin'e 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi
  uygulanması talimatını verirken, karşılıklı hamleler devam ediyor.
  Küresel ekonomi ve ticaretin dünyanın en büyük iki ekonomisi
  arasındaki ticaret kavgaları ile risk altına girdiği ortamda, karşılıklı
  gelen hamleler neticesinde ticaret savaşının fitilinin ateşlendiği
  yorumları dikkat çekiyor. Karşılıklı gelen hamleler ve ticaret
  savaşına yönelik artan kaygılar küresel piyasalarda risk iştahını
  baskılayan temel etken olarak ön plana çıkmaktadır. Karşılıklı
  hamleler ile ticaret savaşının derinleşmesi doların küresel
  piyasalarda baskılanmasına neden olabilecektir. Bugün ABD’de
  inşaat izinleri ile konut başlangıç rakamları açıklanacak.

 • Piyasa Gündemi
  Trump’ın cuma günü Çin’den ithal edilen bazı teknolojik ürünlere 50
  milyar dolarlık gümrük vergisi getirdiğini açıklaması, küresel
  piyasalarda ticaret savaşlarına yönelik endişelerin ve riskli varlıklara
  yönelik satış baskısının artış kaydetmesine neden oldu. Yeni
  haftada ticaret savaşlarına yönelik haber akışları ile yurt içinde
  seçim beklentileri ve siyasi söylemler fiyatlamalar üzerinde
  belirleyici olacaktır.
  ıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem Düzeyi: Orta
  11:00 Türkiye – Bütçe Dengesi Önem: Orta
  Türkiye
  Bugün yurt içinde işsizlik oranı ile bütçe dengesi rakamları
  açıklanacak. Şubat ayında işsizlik oranı 2017 Ocak ayındaki %12,6
  seviyesinden %10,6 seviyesine gerilemişti. 2017 yılındaki güçlü
  büyümenin istihdam artışına olan katkısı ile birlikte iş gücü
  göstergelerindeki yıllık bazda iyileşmenin devam ettiğini görmüştük.
  İlk çeyrekte güçlü görünümün korunduğu dikkate alındığında mart
  ayı verilerinde de yıllık bazda iyileşmenin devam ettiği görülebilir.
  Euro Bölgesi
  ECB, perşembe günkü toplantısında varlık alım programına ilişkin
  olarak ekimden aralık ayına kadar aylık alımların 15 milyar Euro
  olacağı ve net alımların aralık ayının sonuna kadar sona ereceği
  açıkladı. Karar sonrasında Draghi’nin gerçekleştirdiği basın
  toplantısında verilen mesajların ardından ise Euro’nun sert bir değer
  kaybı yaşadığı görüldü. Bu tarafta son dönemde yavaşlama
  kaydeden Avrupa’da faiz artırım beklentilerinin 2019 yılının ikinci
  yarısına ötelenmesi ve net alımlar sona erdikten sonra ECB’nin
  alımlara bir süre daha devam edebileceğinin belirtilmesinin etkili
  olduğu söylenebilir. Varlık alımları konusundaki kararın veri akışına
  bağlı olduğunun altının çizilmesi ve büyüme tahmininin düşürülmesi
  bu tarafta etkili olan diğer etkenler arasında. Bugün Euro
  Bölgesi’nde önemli bir ver akışı bulunmazken, yeni haftada Euro
  Bölgesi’nde salı günü cari denge; perşembe günü tüketici güveni ve
  cuma günü PMI verilerinin açıklanması bekleniyor. Özellikle son
  dönemdeki yavaşlama göz önüne alındığında haftanın son işlem
  günü açıklanacak PMI verileri önem arz ediyor.
  ABD
  ABD’de devam eden güçlü görünüm ile 2018 yılına ilişkin faiz
  artırım beklentisinin 3’ten 4’e yükselmesi doları küresel piyasalarda
  desteklemeye devam ediyor. Ancak bu tarafta cuma günü Trump’ın
  Çin’e yönelik 50 milyar dolarlık gümrük vergisi adımı küresel
  piyasalarda ticaret savaşına yönelik endişeleri artırırken, özellikle
  gelişmiş ülke varlıkları karşısında doların baskılanmasına neden
  olabilecektir. Bu nedenle ticaret savaşına yönelik haber akışları ile
  haber akışlarının dolar üzerindeki etkisi yakından takip edilmelidir.
  Yeni haftada ABD tarafında hafta boyunca Fed üyelerinin
  konuşmaları izleniyor olacak. Salı günü inşaat izinleri ile konut
  başlangıçları; çarşamba günü cari denge ve cuma günü PMI verileri
  açıklanacak.
   

 • Dün Fed’in faiz artırımına giderek 2018 yılının kalanı için şahin bir
  tutum sergilediği izlenirken, bugün küresel piyasalarda ECB
  toplantısı takip edilecek. Fed ve ECB toplantıları, finansmanını
  büyük ölçüde Avrupa’dan sağlayan Türkiye başta olmak üzere
  gelişmekte olan ülke varlıkları ve fiyatlamaları üzerinde etkili
  olacaktır. Bugün Ramazan Bayramı nedeniyle yurt içi piyasalar
  yarım gün işlem görecek.
  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  14:45 Avrupa – ECB Toplantısı Önem Düzeyi: Yüksek
  15:30 ABD – Perakende Satışlar Önem: Orta
  Türkiye
  Hafta başında açıklanan cari açık verisindeki genişlemenin devam
  ediyor oluşu Türk Lirası’nı diğer para birimleri karşısında
  baskılarken, seçime yönelik belirsizlikler ve Türkiye’ye özgü risk
  fiyatlamasının devam ediyor oluşu TL varlıklar üzerinde satış
  baskısına yol açmakta. Dün Fed toplantısı öncesinde TL’deki değer
  kayıplarının devam ettiğini izledik. Bununla birlikte dün açıklanan
  sanayi üretiminin, nisan ayında yıllık bazda piyasadaki konsensüs
  beklentilerin bir miktar üzerinde %6,2 oranında artış kaydettiği
  görüldü. Ancak verinin TL varlıklar üzerinde anlamlı bir etkisi
  olmadı. Bugün yurt içinde veri akışının sakin olduğu görülürken,
  seçim sürecine yönelik mesajlar ve gelişmeler ile yurt dışı
  piyasalardaki seyir yakından takip edilecektir. Bugün Ramazan
  Bayramı nedeniyle yurt içi piyasalar yarım gün işlem görecek.
  Euro Bölgesi
  Bugün Euro Bölgesi’nde ECB toplantısı takip edilecek. ECB
  toplantısı haftanın en önemli verileri arasında ön plana çıkarken,
  toplantı sonrasında özellikle varlık alım programı ile ilgili verilecek
  mesajlar ve ECB başkanı Draghi’nin konuşması ön planda olacak.
  ECB’nin bu toplantısında faiz artırmasını beklenmemekle birlikte
  bazı haber sitelerinde yer alan kaynaklara göre ECB bu toplantıda
  parasal gevşemeyi bitime tarihini tartışacak. Bu nedenle toplantıdan
  çıkan karar ve Draghi’nin basın toplantısı bundan sonraki
  fiyatlamalara da yön verecek. Varlık alım programının bitimine
  yönelik tarihin tartışılması Euro’da yukarı yönlü fiyatlamaları
  beraberinde getirebilecektir.
  ABD
  Dün hafta başından beri konuşulan Fed toplantısı sona erdi.
  Piyasadaki beklentilerle uyumlu olarak Fed, faiz oranlarını 25 baz
  puan artırarak yüzde 1,75 – 2,00 bandına yükseltti. Piyasaların asıl
  merak ettiği konu 2018 yılının kalanı için verilecek mesajlardı. 2018
  yılı için Fed’in faiz artırım beklentisi 3’ten 4’e yükselirken, açıklanan
  karar metninde de şahin bir dil kullanıldığı dikkat çekti. İstihdam
  piyasasındaki güçlü seyrin devam etmesinin beklendiği ifade
  edilirken, büyüme beklentileri yukarı revize edildi. Fed sonrasında
  doların genel olarak güçlü seyrini koruduğu izlendi. Bugün ABD
  tarafında perakende satış verileri ile haftalık işsizlik başvuruları takip
  edilecek.

 • Piyasalarda gündemi bugün sona erecek olan Fed toplantısı ile
  yarınki ECB toplantısı oluşturuyor. Fed’in bugün sonlanacak olan
  toplantısında faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken,
  Powell konuşması küresel piyasaların takibinde yer alacak.
  Piyasalar Fed’in yılın kalanında 1 kez mi yoksa iki kez mi faiz
  artırımına gideceğine cevap arayacak. Şahin mesajların risk iştahını
  baskıladığı görülebilir.
  Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
  13:00 Türkiye – Sanayi Üretimi Önem Düzeyi: Orta
  21:00 ABD – Fed Toplantısı Önem Düzeyi: Yüksek
  Türkiye
  Yurt içerisinde hafta başında açıklanan cari açık verisindeki
  genişlemenin devam ediyor oluşu Türk Lirası’nı diğer para birimleri
  karşısında baskılarken, seçime yönelik belirsizklikler ve Türkiye’ye
  özgü risk fiyatlamasının devam ediyor oluşu TL varlıklar üzerindeki
  satış baskısının sürmesine yol açmaktadır. Bugün yurt içinde nisan
  ayı sanayi üretim rakamı açıklanacak. Piyasadaki konsensüs
  beklentiler sanayi üretiminin yıllık bazda %5,7 oranında artış
  göstermesi yönünde. Mart ayında yıllık sanayi üretimi %7,6 olarak
  açıklanmıştı. Sanayi üretim verisinin yanında, seçim sürecine
  yönelik mesajlar ve gelişmeler ile dün başlayan Kandil Operasyonu
  takip edilecek olup, bu taraftaki gelişmeler yurt içi piyasalardaki yön
  üzerinde belirleyici olabilecektir.
  Euro Bölgesi
  Euro Bölgesi’nde bugün sanayi üretim verisi açıklanacak.
  Piyasadaki beklentiler sanayi üretiminin nisan ayında aylık bazda -
  %0,5 oranında daralması yönünde iken, yıllık bazda %2,8 oranında
  bir artış yönündedir. Sanayi üretimi verisinin beklentilerden sapma
  göstermesi durumunda Euro üzerinde etkili olabilecektir. Bu hafta
  Euro Bölgesi’nde açıklanacak ekonomik veriler bulunsa da, 14
  Haziran Perşembe günü ECB toplantısı haftanın en önemli
  verilerinden olacak. ECB’nin bu toplantısında faiz artırmasını
  beklenmemekle birlikte bazı haber sitelerinde yer alan kaynaklara
  göre ECB bu toplantıda parasal gevşemeyi bitime tarihini tartışacak.
  Bu nedenle toplantıdan çıkan karar ve Draghi’nin basın toplantısı
  bundan sonraki fiyatlamalara da yön verecek.
  ABD
  Trump – Kim arasındaki zirvenin olumlu geçmesi ve ABD’de
  TÜFE’nin son 6 yılın zirvesine ulaşması Dolar’ı küresel piyasalarda
  desteklerken, bugün küresel piyasalarda gözler bugün sona erecek
  olan Fed toplantısında olacak. Fed’in bugün faiz artırımına
  gitmesine kesin gözüyle bakılırken, projeksiyon güncellemeleri ve
  Powell’ın konuşması küresel piyasaların takibinde yer alacak.
  Piyasalar Fed’in yılın kalanında 1 kez mi yoksa 2 kez mi faiz
  artırımına gideceğine cevap arayacak. Fed’den gelebilecek
  mesajların şahin bir tonda yer alması ve 2018’in kalanında 2 faiz
  artırımı ihtimalini gündemde tutması başta gelişmekte olan ülke
  varlıkları olmak üzere riskli varlıklar üzerindeki satış baskısının
  artmasına neden olabilir.