Analiz Merkezi
 • Uluslararası piyasalarda gündem FOMC Toplantısı sonucunda açıklanacak faiz kararı ve ardından yapılacak basın toplantısında FED Başkanı Jannet Yellen’in konuşmaları olacak. Piyasaların beklentisi FED’in faizleri 0.25 bp artırması yönünde. Piyasa basın toplantısından 2017 yılı için kaç faiz artırımı yapılacağına dair ipuçları arayacak.

  Düne baktığımızda piyasalar FED faiz kararı öncesi sakin bir gün yaşadı. Almanya Şubat TÜFE, Almanya Mart ZEW Ekonomik Beklenti, Euro Bölgesi Ocak Sanayi Üretimi, ABD Şubat ÜFE verileri takip edildi.

   Almanya Şubat TÜFE 0.6% ile beklentiler dahilinde açıklanırken Almanya Mart ZEW Ekonomik Beklenti 77.3 ile beklentilerin ve önceki verinin altında açıklandı. Euro Bölgesi Ocak Sanayi Üretimi 0.9% ile beklentileri karşılayamadı.

  ABD Şubat ÜFE beklentilerin üzerinde ancak önceki verinin altında 0.3% olarak açıklandı.

  Asya seansında Japonya Ocak Sanayi Üretimi -0.4% ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.

  Bugün için Türkiye Aralık İşsizlik, İngiltere Ocak İşsizlik, ABD Şubat TÜFE, ABD Şubat Perakende Satışlar, FOMC Faiz Kararı, FED Başkanı Jannet Yellen Konuşması takip edilecektir.

 •  Uluslar arası piyasalar veri akışı yoğun bir haftayı geride bırakırken fiyatlama tarafında dalgalı seyir görüldü. Piyasaların gündeminde artık FED’in faiz kararı yer almakta.

  Euro Bölgesi 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme 0.4% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Almanya Ocak Fabrika Siparişleri -7.4% ile beklentilerin ve önceki verinin çok altında açıklandı. Ocak Sanayi Üretimi ise 2.8% ile beklentinin üzerinde açıklandı. Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmayarak sabit tuttu. Faiz kararı sonrasında Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi’nin yaptığı konuşmada genel olarak önceki konuşmalarından farklı bir açıklama olmazken en önemli ve farklı olan nokta 2017 ve 2018 yılına dair ekonomik beklentilerinin yukarı yönde revize edildiğini açıklamasıydı. İngiltere Ocak Sanayi Üretimi -0.4% ile beklentiler dahilinde açıklanırken Ocak İmalat Üretimi -0.9% ile beklentilerin altında olumsuz açıklandı.

  ABD Şubat ADP Tarım Dışı istihdam verisi beklentilerin çok üzerinde 298 bin  olarak açıklanırken önceki aya ait veri 261 bin ile yukarı yönde revize edildi.  Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerin üzerinde 243 bin ile olumsuz açıklandı.

  ABD Şubat Tarım Dışı istihdam verisi 235bin ile beklentilerin üzerinde açıklandı ve önceki aya ait veri yukarı yönde 238bin olarak revize edildi. Şubat İşsizlik verisi 4.7% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Ortalama saatlik kazanlar verisi  ise 0.2% ile beklentilerin altında olumsuz açıklandı.

  Asya tarafında Japonya 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme yıllık 1.2% ile beklentilerin altında olumsuz açıklandı. Çin Şubat TÜFE aylık -0.2% ve yıllık 0.8% ile beklentilerin altında olumsuz açıklandı.

  Bugün için Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi’nin konuşması ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Vitor Constancio konuşması takip edilecektir.

   

   

 • Uluslararası piyasalarda dün Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi’nin konuşmaları takip edildi.

  Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz oranlarında ve varlık alım miktarında piyasa beklentisine paralel değişikliğe gitmeyerek sabit tuttu. Faiz kararı sonrası Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi basın toplantısında önceki konuşmalarına benzer açıklamalarda bulunurken en dikkat çeken açıklamaları geleceğe dair beklentilerdeki yukarı yönde revizeler oldu. 2017 ve 2018 Enflasyon, TÜFE beklentilerinin yukarı yönde revize edildiğini ifade etti. 2017 için Euro Bölgesi büyüme tahmini %1.7'den %1.8'e yükseltildi, 2018 beklentisi de %1.6'dan %1.7'ye yükseldi. TÜFE beklentisi 2017 için %1.3'ten %1.7'ye yükseltildi. 2018 için %1.5'ten %1.6'ya yükseltildi. Bu açıklamaların ardında EurUsd 1.06 seviyesi üzerini test etti.

  ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları 243bin ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Bugün için Almanya Ocak Ticaret Dengesi, İngiltere Ocak Sanayi Üretimi, İngiltere Ocak İmalat Üretimi, İngiltere Ocak Ticaret Dengesi, ABD tarafında ise Şubat Ortalama Saatlik Kazançlar, Şubat Tarım Dışı İstihdam, Şubat İşsizlik verileri takip edilecektir.

  Tarım Dışı İstihdam verisine dair;

  Piyasa beklentisi Tarım Dışı İstihdam verisinin 200 bin, Ortalama Saatlik Kazançların 0.3% olarak açıklanması yönünde. İşsizlik beklentisi ise 4.7% olarak açıklanması yönünde

 • Uluslararası piyasalarda FED’in faiz kararı öncesinde Dolar’ın küresel olarak gücünün hissedilmeye başladığını net olarak görmekteyiz.

  ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliğinin 298 bin ile beklentilerin çok üzerinde açıklanmasıyla Dolar baskısı arttı. Dolar endeksinin 102.00 seviyesi üzerinde fiyatlanmasıyla Dolar tüm para birimleri karşısında güçlü duruşunu devam ettirmekte. Dolar’ın güçlü duruşu kıymetli madenlerde satışların devam etmesine sebep olurken Altın 120 seviyesine kadar geriledi.

  TCMB Başkanı Çetinkaya’nın Denizli de yaptığı konuşmada daha önceki konuşmalarından farklı bir şey söylememesi piyasaları tatmin etmezken Çetinkaya, Merkez Bankasının tüm politika araçlarının hedefler doğrultusunda etkin olarak kullanılacağını söyledi. 

  Almanya Ocak Sanayi Üretimi aylık bazda 2.8% ile beklentilerin üzerinde açıklanırken bir önceki aya ait veri aşağı yönde -2.4% olarak revize edildi.

  Asya seansında Çin Şubat TÜFE aylık -0.2% yıllık ise 0.8% ile beklentilerin altında açıklandı. Şubat ÜFE ise 7.8% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Bugün için Avrupa Merkez Bankası(ECB) Faiz Kararı, Avrupa Merkez Bankası(ECB) Başkanı Mario Draghi Konuşması, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalar veri akışı açısından sakin bir günü geride bırakırken fiyatlama tarafında küresel boyutta Dolar yönlü hareketler takip edildi.

  Euro Bölgesi 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme çeyreklik 0.4% ve yıllık 1.7% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Almanya Ocak Fabrika Siparişleri-7.4% ile beklentilerin ve önceki verinin çok altında olumsuz açıklandı.

  İngiltere Şubat Halifax Konut Fiyat Endeksi aylık 0.1% ve yıllık 5.1% ile beklentileri karşılamazken önceki verinin altında açıklandı.

  ABD Ekonomisi Ocak ayında 48.5 Milyar Dolar Dış Ticaret Açığı verdi. Dış ticaret açığı 9.6% artış kaydetti ve Mart 2012’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

  Yurt içi piyasalarda ise önemli makro ekonomik veri olmazken Dolar karşısında TL değerlenerek tüm para birimleri arasında pozitif ayrıştı.

  Asya seansında Japonya 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme çeyreklik bazda 0.3% ve yıllık 1.2% ile beklentilerin altında ancak önceki verinin üstünde açıklandı.

  Bugün için Almanya Ocak Sanayi Üretimi, ABD Şubat ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, ABD 4. Çeyrek Tarım Dışı Üretkenlik verileri takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalar dün veri akışı sakin ve fiyatlama tarafında yatay bir günü geride bıraktı.

  FED Başkanı Jannet Yellen’in Cuma günü faiz artırımına dair yaptığı açıklamaların ardından Mart ayında faiz artırım ihtimalleri 96% seviyesine ulaşırken bu hafta açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisi öncesinde haftanın ilk işlem gününde yatay bir piyasa takip edildi. Kuzey Kore’nin Japon Denizi’ne 4 füze denemesi yapması ve Asya tarafında yaşanan bu gerginlik Avrupa ve ABD borsalarında kısmi satıcılı seyre sebep olurken BIST 100 yaklaşık 1.5% yükseliş performansıyla öne çıktı.

  ABD Ocak Fabrika Siparişleri 1.2% ile beklentilerin üzerinde önceki verinin altında açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda önemli makro ekonomik veri bulunmazken Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunda, Türkiye ekonomisinde 2017 yılında “ılımlı ekonomik iyileşmenin” beklendiği, büyümenin bu yılın sonunda yüzde 2,4, gelecek yılın sonunda ise yüzde 2,8 oranında gerçekleşmesini öngörüldüğü kaydedildi.

  Bugün için Euro Bölgesi 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme, Almanya Ocak Fabrika Siparişleri, İngiltere Şubat Halifax Konut Fiyat Endeksi ve ABD Ocak Ticaret Dengesi takip edilecektir

 • Uluslararası piyasalar veri akışı yoğun bir haftayı geride bırakırken ABD Başkanı Donald Trump, FED Başkanı Jannet Yellen ve diğer FED üyelerinin konuşmaları takip edildi.

  ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada ekonomiye dair; “Şirketlerimize uygulanan vergi oranını düşürecek tarihi bir vergi reformu hazırlıyor. Böylelikle şirketlerimiz, her yerde ve herkesle rekabet edebilecek ve başarılı olabilecek" dedi. FED Başkanı Yellen enflasyon ve istihdam göstergelerindeki seyre bağlı olarak Mart toplantısında faiz artırımı yapabileceklerini söyledi. Hafta boyunca FED üyeleri konuşmalarında faiz artırımı konusunda olumlu açıklamalar yaptı ve Mart ayında faiz artırım ihtimalı %90’a yaklaştı.

  ABD 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme beklentilerin altında 1.9% olarak açıklandı. ABD Şubat ISM İmalat PMI 57.7 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Euro Bölgesi Şubat İmalat PMI verisi 55.4 ile beklentiler altında açıklandı. Euro Bölgesi Şubat İmalat PMI verisi 55.4 ile beklentiler altında açıklandı. Euro Bölgesi Şubat TÜFE 2.0% ile beklentiler dahilinde önceki verinin üzerinde açıklandı. Ocak İşsizlik önceki veriden değişiklik göstermeyerek beklentiler dahilinde 9.6% olarak açıklandı. Almanya Şubat İmalat PMI 56.8 ile beklentilerin altında açıklandı. Şubat TÜFE 0.6% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Şubat İşsizlik ise 5.9% ile değişiklik göstermedi. İngiltere Şubat İmalat PMI 54.6 ile beklentileri karşılayamadı.

  Yurt içi piyasalarda ise Ocak Ticaret Açığı -4.31 Milyar Dolar olarak açıklandı.Haftanın son işlem gününde açıklanan enflasyon verisi ile çift haneli rakamlara ulaştı ve 10.13% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Bugün için ABD  Ocak Fabrika Siparişleri, FED üyesi Kashkarı’nin konuşması takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalar veri akışı açısından sakin bir günü geride bırakırken Dolar’ın değerlenmesiyle birlikte fiyatlama tarafında Dolar yönlü hareketler takip edildi.

  FED Yönetim Kurulu Üyesi Jerome Powell, "Çok uzun bir zaman sonra, hedeflerimize olukça yakın bir durumdayız," dedi ve "Mart ayında faiz artıtımı için görüşler bir araya geldi ve bu konunun masada olacağını düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

  ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise 223 bin ile beklentilerin altında olumlu açıklandı. Açıklanan bu veriyle birlikte Nisan 1973’ten bu yana açıklanan en düşük seviyeye ulaşmış oldu. İşsizlik Maaşı Başvurularındaki düşük seyir istikrarlı istihdam büyümesine işaret ederken bu unsur FED üyelerinin faiz artırımında önemsedikleri bir kriter.  FED üyelerinden gelen açıklamalar ile FED’in Mart ayında faiz artırımı ihtimali 86% seviyelerine ulaşmış durumda. Bugün FED Başkanı Jannet Yellen’in konuşması önemle takip edilmelidir.

  Euro Bölgesi Şubat TÜFE 2.0% ile beklentiler dahilinde önceki verinin üzerinde açıklandı. Ocak İşsizlik önceki veriden değişiklik göstermeyerek beklentiler dahilinde 9.6% olarak açıklandı. İngiltere Şubat İnşaat PMI 52.5 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda ise önemli makro ekonomik veri olmazken Dolar’ın küresel değerlenişiyle birlikte kur tarafında yükseliş devam etti ve 3.73 seviyesi üzerinde fiyatlandı.

  Bugün için Euro Bölgesi Şubat Markit Bileşik PMI, Şubat Hizmet PMI, Almanya Ocak Perakende Satışlar, Şubat Hizmet PMI, ABD Şubat Markit PMI, Şubat Hizmet PMI, Şubat ISM İmalat Dışı PMI ve FED Başkanı Jannet Yellen ve diğer FED Üyelerinin Konuşmaları önemle takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalarda veri olarak Avrupa ve ABD tarafından açıklanan PMI verilerini takip edilirken fiyatlama bakımından genel olarak piyasalarda sabah saatlerinde Kongrede konuşan ABD Başkanı Donald Trump’ın ve FED Başkanlarının konuşmaları fiyatlandı.

  ABD Başkanı Donald Trump konuşmasında önceki ifadelerinden farklı ya da detaya dair açıklamalarda bulunmasada konuşması sonrasında Dolar değerlendi ve ABD borsaları rekor seviyelere ulaştı. Dow Jones 21.000 seviyesi üzerinde fiyatlanırken S&P 2400 seviyesini test etti. FED Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, FED’in faiz artırması için gerekli koşulların oluştuğunu belirterek, "İlerlemenin süreceği varsayılırsa yakın zamanda faiz artırarak kademeli yola devam etmek uygun olacak." dedi. FED Başkanlarının faiz artırım sürecine dair açıklamalarıyla birlikte piyasalarda MART ayına dair faiz artırım beklentileri yüzde 60 seviyelerine ulaşmış durumda. ABD Şubat ISM İmalat PMI 57.7 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Şubat Üretim PMI 54.2 beklentilerin altında açıklandı.

  Euro Bölgesi Şubat İmalat PMI verisi 55.4 ile beklentiler altında açıklandı.Almanya Şubat İmalat PMI 56.8 ile beklentilerin altında açıklandı. Şubat TÜFE 0.6% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Şubat İşsizlik ise 5.9% ile değişiklik göstermedi. İngiltere Şubat İmalat PMI 54.6 ile beklentileri karşılayamadı. Euro Bölgesi Şubat İmalat PMI verisi 55.4 ile beklentiler altında açıklandı. Genel olarak avrupa tarafında açıklanan PMI verileri beklentileri karşılayamadı.

  ABD Şubat ISM İmalat PMI 57.7 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Şubat Üretim PMI 54.2 beklentilerin altında açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda Şubat İmalat PMI 49.70 ile önceki verinin üzerinde açıklandı. Dolar endeksindeki yükselişle birlikte TL varlıklarda gün boyu değer kaybı yaşandı.

  Bugün için Euro Bölgesi Şubat TÜFE-ÜFE, Ocak İşsizlik, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, İngiltere Şubat İnşaat PMI takip edilecektir.

 • Uluslararası piyasalarda dün ABD verileri ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Kongrede yaptığı ilk konuşması takip edildi.

  ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada ekonomiye dair; “Şirketlerimize uygulanan vergi oranını düşürecek tarihi bir vergi reformu hazırlıyor. Böylelikle şirketlerimiz, her yerde ve herkesle rekabet edebilecek ve başarılı olabilecek" dedi. Ayrıca daha önce dile getirdiği Meksika ile ABD sınırına örülmesini istediği “Duvar” ve tartışmalara sebep olan göçmenlik konuları hakkında da konuştu.

  ABD 4. Çeyrek Ekonomik Büyüme beklentilerin altında 1.9% olarak açıklandı. Şubat Conference Board Tüketici Güveni 114.8 ile beklentilerin ve bir öncekinin üzerinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda ise Ocak Ticaret Açığı -4.31 Milyar Dolar olarak açıklandı. Dolar endeksindeki toparlanmayla birlikte Dolar karşısında TL gün boyunca değer kaybetti.

  Asya seansında Çin Şubat İmalat PMI 51.6 ile beklentilerin ve önceki verinin üzerinde açıklandı.

  Bugün için Türkiye Şubat İmalat PMI,  Almanya Şubat İşsizlik, Almanya Şubat İmalat PMI, Almanya Şubat TÜFE, Euro Bölgesi Şubat İmalat PMI, İngiltere Şubat İmalat PMI, ABD tarafında Üretim PMI, Şubat ISM PMI, Ocak Kişisel Gelir- Gider verileri takip edilecektir.