Analiz Merkezi
 • Küresel piyasalarda dün ABD endeksleri değer kaybetti Avrupa endekslerinde karışık seyir hakimdi.

  ABD endeksleri ülkede kamu harcamaları yasa tasarısının kongreden henüz geçmemesi nedeni ile endişelerin artması sonucu satıcılı kapattı. Açılışta 26 bin seviyesinin üstünü test ederek rekor kıran Dow Jones endeksi 25,792 puandan kapattı. Avrupa borsaları da dün karışık seyirle kapandı. İngiltere ve İtalya borsaları düşüşle kapanırken; Almanya, Fransa borsaları günü yükselişle tamamladı.

  İç piyasada BİST güçlü yükseldi. Güne kurdaki yükseliş ile satıcılı başlayan borsa ilerleyen saatlerde Liranın değer kazanmasından da destek bularak %2,01 yükseldi.

  Dolar önemli para birimleri karşısında dünde değer kaybetmeye devam etti. Emtia tarafında güne satıcılı başlayan altın ABD seansının başlaması ile kayıplarını geri aldı. Petrol tarafında ise güçlü yükseliş sonrasında tepki satışlarını gözlemledik.

  Yeni günde Asya endeksleri açılışta satıcılı seyrediyor. Dolar önemli para birimleri karşısında yatay hareket ediyor. Altın ve petrol fiyatlarında ise bir miktar gevşeme mevcut.

  Günün piyasa takvimine baktığımızda Euro Bölgesi enflasyon rakamları öne çıkıyor. ECB’nin para politikası açısından enflasyon rakamları önemli bir gösterge. Aynı zamanda ABD şirket bilanço haberleri ve kamu harcamaları yasa tasarısı ile ilgili gelişmeler fiyatlama açısında takip edilmesi gereken gelişmeler arasında olacak.

 • Haftanın ilk işlem gününde Martin Luther King Günü sebebiyle ABD piyasalarının kapalı olması sakin bir gün geçirmemize neden oldu.

  ABD endeks vadelileri erken kapanışın olduğu günde hafif artarken, Avrupa borsalarında karışık bir seyir hâkimdi.

  İç piyasada Borsa İstanbul günü yüzde 2,17 azalışla 112.159,21 puandan tamamladı. Borsanın düşüşünde yükselen kur etkili oldu. Son dönemde gevşeyen doların etkisi ile gelişen ülke para birimlerindeki olumlu hava liranın da değer kazanmasına neden olmuştu. Fakat USD/TRY paritesi haftaya yükseliş ile başladı. Kurun yükselişinde Suriye’nin Afrin ve Münbiç bölgesine Türkiye’nin müdahale etme olasılığının artması etkili oldu.

  Para birimleri tarafında dolardaki düşüş devam etti. Piyasalarda Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikalarında daha şahin bir duruşa geçeceği beklentisi doları baskılamaya devam ediyor. Emtia tarafında ise altın son ayların en yükseğinde yatay bir gün geçirirken petrollerde yükseliş sürdü.

  Yeni günde açılışların pozitif olduğunu görüyoruz. Asya endekslerinin hemen hemen tümü artıda. Dolar para birimleri ve altın karşısında çok fazla değişmezken, petrollerde hafif geri çekilme var.

  Yeni günde piyasalar ABD'de New York Fed imalat sanayi endeksi ile İngiltere ve Almanya'da enflasyon verilerinin takip edilecek. Aynı zaman da ABD tarafında 4. Çeyrek bilanço rakamları da takip edilmesi gereken gelişmeler arasında.

 • Haftanın son işlem gününde endeksler değer kazanmaya devam ederken dolardaki değer kaybı devam etti.

  ABD endeksleri yükselen petrol fiyatlarının desteklediği enerji hisseleri ile haftayı rekor seviyelerden kapattı. Avrupa endeksleri ise hafif alıcılı bir kapanış izledi. Piyasalara yön veren haftanın olayı ise ECB toplantı tutanakları oldu. Tutanaklarda çekirdek enflasyondaki zayıflığın geçici olduğu belirtilirken ekonomik büyüme devam ederse Finansal şartlarda daha fazla gevşemenin gerekli olmadığını belirtildi.  ECB enflasyonun yükseleceğine dair güvenin arttığını ve politika karalarının   2018 yılı ilk çeyreğinde yeniden değerlendirileceğinin sinyalini verdi.  ECB tutanakları sonrasında Euro da değer kazançları artarken dolar önemli para birimleri karşısında sert düşüşler gösterdi. Emtialar tarafında altın ve petrol de haftayı kazançla kapatan ürünler arasındaydı.

  Yeni günde açılışlara baktığımızda Asya endeksler alıcılı seyrine devam ediyor. Dolar önemli para birimleri karşısında çok fazla değişmedi. Altın fiyatları ise yükselişine devam ederek 1340 seviyesini aştı.

  Yeni günde Martin Luther King Jr. Günü nedeni ile ABD piyasaları kapalı olacak. Veri takviminde piyasaları etkileyebilecek önemli bir veri bulunmuyor. İç piyasada açıklanacak Türkiye işsizlik oranı TRY çaprazlarına hareket getirebilir. Euro bölgesinde ise ticaret dengesi rakamları takip edilecek.

 • New York Fed Başkanı William Dudley faiz artışı desteklemeye devam edeceğini söyledi. Dudley enfalsyonun beklentinin altında kalmasına rağmen bunun ekonomik büyüme ile telafi edildiğini söyledi.

   

  Petrol fiyatları, yükselişini sürdürürken ABD'de petrol stoklarının düşmesinden bulduğu destekle 70 dolar seviyelerini test etti. Bu 2014 yılının aralık ayından beri görünen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

   

  ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 11 bin kişi artarak 261 bin seviyesine yükseldi. Üretici fiyat endeksi ise aralık ayında yüzde 0.1 gerileme ve yıllık bazda yüzde 2.6 artışla beklentilerin altında kaldı. Beklenti aylıkta yüzde 0.2 yıllıkta ise yüzde 3 artış olması yönündeydi.

   

  BIST 100 endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,99 değer kazandı ve 1.129,35 puan artarak, 114.718,80 puandan tamamladı

   

  Avrupa Merkez Bankası'nın son para politikası toplantısının tutanaklarına göre bankanın gelecekteki sözlü yönlendirmesi, ekonominin gelişmesiyle birlikte kademeli olarak değişecek.

   

 • Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından Haftalık Ham Petrol Stokları’nın açıkladığı verilerde ham petrol stoklarının üst üste sekizinci haftada da düştüğünü görüldü. Stoklar 11,19 milyon varil düşüş göstererek beklentinin bir hayli üzerine çıktı. Beklenti 3,9 milyon varil düşüş olması yönündeydi. Petrolün şu an bulunduğu seviye son üç yılın en yüksek zirvesi.

   

  Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2017 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 6,7’ye yükseltildi, 2018 beklentisini ise yüzde 3,5’te tutuldu.

   

  Goldman Sachs Şef Ekonomisti Jan Hatzius  bu yıl ABD’deki toplam 4 faiz artış beklentisine rağmen dolar için zayıf bir yıl olabileceğini belirtti. Hatzius doların büyük para birimleri ve bazı gelişen para birimleri karşısında değer kaybedeceğini düşündüklerini söyledi.

   

  BIST 100 endeksi, dünü önceki kapanışa göre yüzde 1,10 azalışla, 1281,70 puan gerileyerek, 115.022,81 puandan tamamladı

 • ABD'de tüketici kredileri tutarı geçen yılın kasım ayına göre 28 milyar dolar artış gösterdi ve toplamda 3 trilyon 827 milyar dolara ulaştı. Bu son 16 yılın en büyük artışı olarak kayıtlara geçti.

   

  San Francisco Fed Başkanı John Williams, "Merkez bankalarının sonraki krizde faiz indirimleri için yeri az olacak" dedi. Williams fiyat düzeyi hedeflemelerindeki değişimin oldukça ılımlı olduğunu belirtti.

   

  Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, 2018 yılında 2 veya 3 faiz artışı beklediğini açıkladı. Bostic yaptığı açıklamada enflasyonun iyileşmesinin önemine vurgu yaptı.

   

  BIST 100 endeksi, dünü önceki kapanışa göre yüzde 0,29 azalışla, 333,43 puan değer kaybederek, 116.304,51 puandan tamamladı.

   

  Japonya Merkez Bankası (BOJ) 10 yıldan uzun vadeli tahvil alımlarında azaltmaya gitti. Japonya Merkez Bankası, 10 ile 25 yıl arası vadeli hazine tahvillerinde 10 milyar yen azaltmaya giderek 190 milyar yene indirdi. Banka, 25 yıldan uzun vadeli tahvillerde de alımları 10 milyar yen azaltarak 80 milyar yene çekti.

   

 • Küresel piyasalarda dün endeksler yükselmeye devam etti, altın ve petrol fiyatları yeni zirveler test etti.

  ABD de olumlu gelen istihdam verisi sonrasında endeksler günü rekor seviyeden tamamladı. ADP özel sektör istihdamı son 9 ayın en hızlı artışını göstermesi ardından Dow Jones  25000 puanın üstünü gördü. S&P ve  Nasdaq endeksleri de yükseldi ve üç endekste günü rekor seviyelerde kapattı. Avrupa endeksleri de iyi gelen PMI verileri sonrasında sert yükseldi.

  İç piyasada ise güne yatay başlayan BİST 100 endeksi ilerleyen saatlerde bankacılık hisselerine gelen satışlar öncülüğünde yüzde 0,48 azalarak 115,491 puandan kapandı.

  Para birimleri tarafında ise karışık bir seyir hakimdi. Dolar Euro karşısında çok fazla değişmezken pound karşısında hafif değer kaybetti, yen karşısında değer kazandı. Altın fiyatları iki günlük düşüşün ardından tekrar 1320 üzerini gördü. Petrol fiyatları ise ABD de stokların azaldığını gösteren veri stok verisi sonrasında yükselmeye devam ederek son yılların zirve seviyelerine çıktı.

  Yeni günde piyasa açılışlarına baktığımızda Asya endekslerinde pozitif hava devam ediyor. Dolar önemli para birimleri karşısında çok fazla değişmedi. Altın ve Petrol fiyatları da yatay hareket etti.

  Bugünün ekonomik veri takviminde Avrupa enflasyon rakamları ve ABD Tarım dışı istihdam verisi ön plana çıkıyor. Fiyatlamalar açısından istihdam verisi önemli olacak. Özel sektör istihdam verisinin beklenenin üstünde gelmesi dikkatlerin bugünkü veri çevrilmesine neden oldu.

 • Küresel piyasalarda endeksler ve petrol yükseldi, altın fiyatları düştü, Dolar bir haftanın ardından değer kazandı.

  Dün açıklanan ABD Merkez Bankasının (Fed) son toplantısına ait tutanaklar,  yetkililerinin 2018'de yapılacak faiz artışları konusunda aralarında görüş ayrılıklarının olduğu gözlemlendi. Bazı üyeler faiz artış hızının ve bu sene yapılması düşünülen 3 faiz artışının agresif olduğunu belirtirken diğerleri ise yavaşa olduğu görüşünde. Tutanaklar sonrası ABD endeksleri değer kazanmaya devam ederken Avrupa borsaları da günü pozitif kapattı.

  İç piyasada BİST 100 endeksi rekor seviyelerden gerileyerek %1,25 düşüşle 116052 puandan kapattı. Lira dolar karşında Fed toplantı tutanakları sonrasında değer kazandı.

  Para birimleri tarafında dolar 5 gün sonra önemli para birimleri karşısında değer kazandı. Tutanaklar sonrasında altın fiyatları geriledi. Petrol fiyatları ise son günlerin en sert yükselişini gösterdi ve brent petrolün varil fiyatı 68 seviyesinin üstünü test etti.

  Yeni günde piyasa açılışlarına baktığımızda Asya borsaları genel itibari ile artıda. Nikkei deki yükseliş % 2 üzerine çıkmış durumda. Dolar önemli para birimleri karşında yatay hareket izlerken altın fiyatları geriledi, petrol fiyatları ise hafif artıda.

  Yeni günün veri takvimine baktığımızda ABD tarafında özel sektör istihdam verisi ve Ham petrol stok verisi ön plana çıkıyor.

 • Haftanın ilk işlem gününde borsalar karışık seyretti dolar değer kaybederken altında yükseliş devam etti.

  ABD borsaları güne yükseliş ile başlamasına rağmen ilerleyen saatlerde kazançlarının bir kısmını geri verdi. Hafif artıda kapatan endekslerde teknoloji hisselerinin etkisi gözlemlendi. Avrupa borsalarında da yatay hareket devam ederken iç piyasada BİST 117524 puanla yeni yıla rakorla başladı.

  Dolar haftanın ilk işlem gününde önemli para birimleri karşısında genel itibari ile satıcılı seyretti. Atın fiyatlarındaki yükseliş ise 1320 seviyesine kadar devam etti. OPEC ile petrol üretimini sınırlamaya yönelik anlaşmaya rağmen, Rusya'nın petrol üretimi 2017'de Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası yıllık bazda en yüksek seviyeye yükseltmesi petrol fiyatlarını baskılayarak fiyatların gevşemesine neden oldu.

  Yeni günde açılışlara baktığımızda Asya endekslerine yeşiller hakim. Japonya tarafı ise Takas Bayramı nedeni ile hala kapalı. Dolar gece boyunca yatay seyrederken Altın fiyatları 1320 üzerinden gelen düzeltme hareketi ile gevşedi. Petrollerdeki yatay hareket devam etti.

  Gün içinde piyasa takvimine baktığımızda oldukça yoğun bir veri trafiği bizi bekliyor. Sabah saatlerinde iç piyasada enflasyon rakamları açıklanacak. Almanya’da işsizlik verileri ve İngiltere PMI verileri gün içinde bizi bekleyen diğer önemli veriler. ABD tarafında ise ISM verileri ve kapanışa doğru açıklanacak FED toplantı tutanakları fiyatlama için önemli olacak.

   

 • Küresel piyasalarda endeksler düşerken dolar değer kaybetti. ABD borsaları vergi tasarısının ABD Temsilciler Meclisi'nden geçmesine rağmen günü düşüşle kapattı. Dow Jones %0,15, S&P 500 %0,32 ve NASDAQ teknoloji endeksi %0,44 düşüşle günü satıcılı kapattı. Avrupa Borsaları, günü İngiltere hariç düşüşle tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,09 artarken diğer borsalar genelde satıcılı kapandı. Para birimleri tarafında dolar Yen hariç önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Altın 1264 civarında yatay hareketini sürdürürken Petrol fiyatları bir miktar arttı. Yeni günde ABD kapanışındaki satıcılı seyir Asya borsalarını da etkilemiş görünüyor. Önemli endekslerin. çoğunda satışlar hakim. Dolar dünkü değer kaybının ardında önemli para birimleri karşısında yatay hareket ediyor. Altın 1260-64 aralığında yatay hareketine devam ederken petrol fiyatlarında toparlanma devam etti. Yeni günün veri takvimine baktığımızda Almanya ve İngiltere Merkez bankası başkanlarının konuşmaları, ABD Mevcut ev satışları ve ham Petrol stokları verileri öne çıkıyor.