Analiz Merkezi
 • Bu hafta uluslararası piyasalarda tüm dikkatler 26 Ağustos Perşembe günü başlayacak olan Jackson Hole’daki yıllık politika zirvesine çevrilmiş durumda. Zirveye katılacaklar arasına Fed Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’de bulunuyor.

   

  Petrol fiyatları ABD’deki sondaj kuyusu sayısının Ocak’tan beri en düşük seviyede olmasıyla haftayı değer kazanarak kapattı. Bununla birlikte sondaj kuyusu sayısı azalmasına rağmen ABD’de petrol üretimi artmaya devam ediyor.

   

  Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Yunanistan’ın kredi notunun “CCC” seviyesinden “B-“ seviyesine yükseltildiğini bildirdi. Not artışının nedeni olarak kamu barcunun sürdürlebilirliğinin iyleşeceği öngörüsü, ekonomide büyüme beklentisi ve azalan politik riskler gösterildi.

   

  Rusya Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev TL ve rublenin ikili ticarette kullanılmasının iki hükümet tarafından da desteklendiğini belirtti. Ancak buna rağmen istenilen hacime ulaşılamıdığını belirtti. Palankoyev TL ve ruble’nin istenilen hacim miktarına ulaşabilmesi için teşvik edici meanizmalar kullanılması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

   

  Bitcoin aybaşından itibaren yüzde 133 değer kazandı. 1 Ağustostaki bölünme sonrası Bitcoin cash fiyatı 300 dolardan 700 dolara çıkarken Bitcoin ise 4100 dolar seviyelerinde seyrediyor.

 • BIST 100  endeksi, günü yüzde 0,03 azalışla 106.825,33 puandan tamamladı.

  BIST 100  endeksi ,önceki kapanışa göre 36,66 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  Borsa İstanbul'da işlem gören 9 mevduat bankasının net kârı, bu yılın yarısında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 32,9 artarak 16 milyar 962 milyon lira olurken, ortalama öz kaynak kârlılığı da yüzde 15 seviyesinde gerçekleşti.

  Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Temmuz toplantısına ilişkin tutanaklarını yayınlamasının ardından çoğu büyük para karşısında değer kaybetti. Tutanaklarda, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri, Euro’nun aşırı değerlenebileceği konusunda endişeli olduklarını kaydetti.

  Avrupa hisse senetleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın büyüme odaklı ekonomik ajandasının iş dünyasının önde gelenleri tarafından eleştirilmesiyle, haftanın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

  ABD'de işsizlik maaşı için başvuranların sayısı Şubat'tan beri en düşük seviyeye geriledi. ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 6-12 Ağustos haftasında 12 bin azalarak 232 bin oldu. Beklenti 240 bindi.

  Devam eden işsizlik maaşı başvuruları 5 Ağustos'ta sona eren haftada 3 bin azalarak 1.953 milyon oldu. Daha az volatil olan 4 haftalık ortalama başvurular ise 241 binden 240 bin 500'e geriledi. Geçen hafta 244 bin olarak açıklanan veri ise revize edilmedi.

  Amazon'u hedef alan Trump, şirketin vergi mükellefi işletmelere büyük zarar verdiğini söyledi. Trump, Amazon nedeniyle çok fazla istihdam kaybı yaşandığını kaydetti.

  Trump'ın bu mesajı Amazon hisselerinde sert bir düşüşe neden oldu. Amazon'un piyasa değeri birkaç dakika içerisinde 6 milyar dolar birden düştü.

 • BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 51,27 puan azalırken, toplam işlem hacmi 6,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,12 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,41 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,70 ile madencilik, en fazla kaybettiren ise yüzde 1,70 ile tekstil ve deri oldu.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin kısa vadeli dış borç stoğu Haziran'da 108.8 milyar dolar oldu.

  Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC)'nin Temmuz ayında gerçekleştirdiği toplantının tutanakları yayımlandı.

  FOMC'nin 25-26 Temmuz'daki toplantısının dün TSİ 21:00’de yayımlanan tutanaklarına göre, Fed yetkilileri gelecekteki faiz artırımlarının ne zaman yapılacağına dair fikir birliğine varamadı. Yaşanan fikir ayrılığının en büyük sebebi düşük gelen enflasyon rakamları oldu. ABD hisse senetleri geriledi, dolar değer kaybetti ve Hazine tahvilleri yükseldi.

  Fed yetkilileri ayrıca, bilançoyu normalleştirme programına 'görece yakın' bir zamanda başlamayı planladıklarını dile getirdi.

  ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre konut başlangıçları Temmuz'da %4.8 düşerek 1.16 milyon oldu. Beklenti % 0.8 artıştı. Konut başlangıçları 4 bölgenin 3'ünde düştü. Ortabatı'da %15.2, Batı Bölgesi'nde %1.6'lık düşüş yaşandı.

  Euro Bölgesi ekonomisi, daha çok ülkenin ekonomik toparlanmaya katılmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 0.6 büyüyerek beklentileri karşıladı.

  ABD Başkanı Donald Trump, art arda gelen istifaların ardından Danışmanlar Konseyini fesh etme kararı aldı.

  Trump, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Danışmanlar Konseyini oluşturan Amerikan İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumunu sonlandırdığını duyurdu.

  Trump, "İmalat Kurulu ile Strateji ve Politika Forumundaki işadamları ve kadınları üzerine baskı kurmaktansa, her ikisini de sonlandırıyorum. Herkese teşekkürler" ifadesini kullandı.

 •  

  BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,40 azalışla 106.913,26 puandan tamamladı.

  BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 2.624,10 puan azalırken, toplam işlem hacmi 7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  Kuzey Kore'yle savaş ihtimalinin sona ermesiyle, dolar ralli yaparken, ABD hisse senetleri düştü. Hazine tahvilleri, ABD'de perakende satışların Temmuz ayında yılın en büyük artışını kaydetmesiyle kayıplarını genişletti. 2017 yılının en yüksek seviyesinde gelen perakende satış verisi, Fed'in bu yıl bir kez daha faiz artışına gitme spekülasyonunu destekledi.

  İngiltere'de enflasyon, Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre değişiklik göstermeyerek yüzde 2.6 seviyesinde kaldı.

  İngiltere hükümeti, Brexit sonrası dönemde, Avrupa Birliği ile gümrük vergisi bulunmayan ve bürokrasi konusunda hafif olan ticareti sürdürmek istediğini belirtti. 2019 yılının Mart ayında birlikten çıkılması bekleniyor.

  Türkiye'de vergi gelirleri, geçtiğimiz ay 9.97 Milyar Türk Lirası ile yaklaşık yüzde 28'lik bir büyüme kaydetti. Devletin ekonomik toparlanmadan yararlanarak kazancını genişletmek adına çeşitli yapılandırmalara gitmesiyle birlikte vergi gelirlerinde gerçekleşen bu artış, Kasım ayından bu yana yıllık düzlemde gerçekleşen en büyük artış oldu.

  Türkiye'de Mayıs döneminde işsizlik yüzde 10,2 olarak gerçekleşti.

  Böylelikle işsizlik verilerinde Ocak ayından bu yana düşüş kaydedilmiş oldu. Ayrıca işsizlikte 2016 Haziran ayından bu yana en düşük seviye görüldü. 

 • Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, günü yüzde 2,41 artışla 109.537,36 puandan tamamladı.

  BIST 100  endeksi önceki kapanışa göre 2.574,26 puan artarken, toplam işlem hacmi 6,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  TCMB’nin, reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 65 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2017 yılı Ağustos ayı Beklenti Anketi" yayımlandı.

  Buna göre ağustos ve eylül ayları için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket dönemine göre değişmeyerek sırasıyla yüzde 0,21 ve yüzde 0,57 oldu. Ekim ayı TÜFE beklentisi ise yüzde 1,17 olarak gerçekleşti.

  Morgan Stanley analistlerinin e-posta notunda, Türkiye'de Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) ekonomik büyümeye doğrudan etkisinin yaklaşık 1 yüzde puanı olduğu belirtildi.

  New York Fed Başkanı William Dudley, Associated Press'le yaptığı röportajda, ABD ekonomisinin beklentiler doğrultusunda ilerlemesi durumunda, bu yılın sonlarına doğru bir başka faiz artırımını destekleyeceğini söyledi.

  Avrupa hisse senetleri, Kasım ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerginliğin zayıflamasıyla, yükseldi.

  Küresel hisse senetleri, ABD ve Kuzey Kore arasında olası bir savaş beklentisinin azalmasının ardından volatilitenin düşüşe geçmesiyle, değer kazandı. Altın, yen ve Hazine tahvillerinin içinde bulunduğu güvenli limanlar düştü. Petrol  geriledi.

 • Geride bıraktığımız hafta altın ve döviz kazandırırken borsa kaybettirdi. BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 1,46'lık kayıpla 106.963,10 puandan kapattı.

  Avrupa hisse senetleri, ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan jeopolitik gerginlik sebebiyle volatilitenin artmasıyla, üçüncü gününde de düşüşünü sürdürdü.

  Kuzey Kore ve ABD’nin karşılıklı restleşmesinden en çok ABD’li silah şirketleri kazançlı çıktı.

  Tarafların söz düellosunda özellikle Northrop Grumman, Raytheon, Rockwell Collins, Boeing ve Lockheed Martin gibi silah devlerinin hisse yükseliş oranları zaman zaman yüzde 20’lere ulaştı.

  Mısır Ulusal Petrol Şirketi, Doğu Çölü'nde Süveyş Kanalı kıyısındaki iki bölgede petrol arama ve üretme anlaşması için uluslararası ihale açtı. Şirketin ihaleye ilişkin açıklaması, Mısır'ın yarı resmi gazetesi Ahram'da yayımlandı.

  Açıklamada, ihalenin, Vadi Dara bölgesinde 50, Ra's Garib bölgesinde 20 kilometrekarelik bir alanı kapsadığı ve son başvuru tarihinin 28 Aralık 2017 olduğu kaydedildi.

  Fransa'da yapılan ankette, iktidardaki ilk 100 gününü tamamlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Fransızların ancak yüzde 36'sının memnun olduğu ortaya çıktı.

  Türkiye'ye de doğrudan yabancı yatırım, bu yılın ilk yarısında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 50,1 artarak 4 milyar 108 milyon dolara ulaştı.

 •     Küresel Piyasalar ABD ve Kuzey Kore arasında artan politik gerilim nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor.

      Asya, Avrupa ve ABD endeksleri gerilim nedeni ile dün değer kaybetmeye devam etti. Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 1 değer kaybederek 376,05 puana geriledi. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0.9 değer kaybıyla 21,844.01 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 1.45 azalışla 2,438.21 puana ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 2.13 düşüşle 6,216.87 puana geriledi. Diğer taraftan ABD endeksleri Kasım ayından beri en yüksek volatilite seviyesine ulaşırken korku endeksi olarak da adlandırılan volatilite göstergesi VIX yüzde 44 yükseldi.

     Dolar önemli para birimleri karşısında fazla değişmezken Yen değer kazanmaya devam etti. Emtia tarafında altın %0.5 üzerinde değere kazanarak 1280 seviyesinin üstüne çıktı. Petrol fiyatları ABD açılışı sonrasında sert düştü.

     Yeni günde Asya’da satışlar devam etmekte. Shanghai, Kospi ve Hangsang %1 üzerinde ekside. Petrol değer kaybetmeye devam ederken altında ve dolarda yatay bir hareket hakim. Yen, Asya açılışı itibariyle değer kazanmaya devam ediyor.

     Gün içinde veri takvimine baktığımızda ABD enflasyon verisi öne çıkmakta. Fed istihdam tarafında hedeflerine yakın olsa da enflasyon tarafında hedeflerin uzağında kaldı. Bu sebeple enflasyon verilerin piyasalar açısından önemi artmaya başladı. Ayrıca FOMC üyesi Kaplan’ın konuşması da takip edilecek.

 • Dün küresel piyasalarda hisse senetleri değer kaybetti, hazine tahvilleri yükselirken güvenli liman olarak görülen ürünlere talep arttı.

  Küresel hisse senetlerinin satış ağırlıklı seyretmesinde ABD ile Kuzey Kore yönetimlerinden gelen açıklamalar etkili oldu. Kapanışta,  Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,17 değer kaybıyla 22.048,70 puana, Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,40 azalışla 2.474,02 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksi ise yüzde 0,29 düşüşle 6.352,33 puana indi. ABD’de bugün açıklanan verilere göre, toptan eşya stokları haziranda yüzde 0,7 artarak son 6 ayın en iyi performansını gösterdi.

  Ayrıca Avrupa ve Asya borsaları da jeopolitik gerilimlerin artması nedeniyle düşüşle kapandı.

  Güvenli Liman talebi ile Altın ve Yen değer kazanırken, dolar önemli para birimleri karşısında yatay hareket etti. Petrol fiyatlarında çok fazla değişim olmadı.

  Yeni günde Asya borsalarında satışlar hakim. ABD – Kore gerilimi endeksler üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Dolar Euro karşısında değer kazanırken altın ve petrol fiyatları yatay seyrediyor.

  Bugün piyasalarda İngiltere İmalat Üretimi verisi ve ABD Üretici Fiyat endeksi verisi ön plana çıkmakta. Fed yetkililerinin bu haftaki konuşmaları henüz bitmedi. New York Fed Başkanı Bill Dudley bugün açıklamalarda bulunacak. Ayrıca ABD ya da Kore yetkililerinden gelebilecek açıklamalar piyasada fiyatları etkileyebilir.

 •  Dün küresel piyasalarda ABD Başkanı Trump rüzgarı esti. ABD Başkanın Kuzey Kore’yi hedef alan açıklamaları sonrasında borsalar gerilerken altın fiyatları yükseldi.

   ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmeyi sürdürmesi durumunda daha önce görülmemiş bir gazap ve öfkeyle karşı karşıya kalacağını ifade ederken, Kuzey Kore’de Guam bölgesini orta ve uzun menzilli balistik bir füzeyle vurmak için operasyonel değerlendirme yaptığı iddia ediliyor.

  ABD borsaları ABD-K.Kore gerilimi ve düşen petrol fiyatlarının enerji hisselerini aşağı çekmesiyle zirve seviyelerinden geriledi. Dow Jones 33.08 puan (yüzde 0.15) azalışla 22,085.34 puana gerileyerek 10 gün süren yükselişini sonlandırdı. S & P 500 Endeksi  5.99 puan (yüzde 0.24) düşüşle 2,474.92 puana ve Nasdaq Teknoloji Endeksi 13.31 puan (yüzde 0.21) kayıpla 6,370.46 puana geriledi. Avrupa borsaları açılıştaki kazançlarını ABD seansı ile birlikte geri verdi.

  Dolar Euro ve Pound karşısında değer kazanırken. Emtia tarafında altın Trump ile yükseldi, petrol arz fazlalığı endişeleri ile değer kaybetmeye devam etti.

  Yeni günde Asya borsalarında kırmızılar hakim. Nikkei de kayıplar %1 üzeninde Kospi ,Hengseng de ise satışlar bu %1 yaklaşmış durumda. Dolar Euro karşısında güçlenmeye devam ederken riskten kaçan piyasa oyuncuları nedeni ile Yen ve altın değer kazanıyor. Petrol fiyatlarında açılış itibari ile yatay seyir devam ediyor.

  Gün içinde ABD Ham petrol stok verisi haricinde önemli bir veri bulunmazken Piyasalar ABD – K.Kore gerilimini dikkatle takip edecek. ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim yükselmesi volatilitenin yükselmesine neden olabilir.

 •   Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasalarda sakin bir seyir izledik. ABD tarafında hisse senetleri, teknoloji hisselerinde artış, enerji hisselerinde düşüş olsa da günü hafif artıda kapattı. Avrupa hisse senetleri, Almanya'nın sanayi üretiminin Haziran ayında düştüğünü gösteren veriyle birlikte değer kaybetti.

    Para birimleri tarafında dolar Cuma günü gerçekleştirdiği kazançlarını koruyamadı ve önemli para birimleri karşısında azda olsa değer kaybetti. Altın gün içerisinde çok fazla hareket etmezken Petrol tarafında arz fazlalığının piyasalar üzerindeki baskısı fiyatların yükselmesine engel olmakta.

    Yeni günde piyasa açılışlarına baktığımızda Asya tarafında satıcılı bir açılışın olduğunu görüyoruz. Dolar açılış itibari ile önemli para birimleri karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Altın fiyatları hafif yükselirken petrol fiyatlarına yatay bir seyir hakim.

    Gün içinde takip edilecek verilere baktığımızda ABD tarafında kırmızı kitap ve iş imkânları ve Personel değişim oranı verisi öne çıkıyor. Ayrıca OPEC ve OPEC dışı Petrol üretici ülkelerin temsilcileri bugün,  üretim kısıntısı anlaşmasına uyumu görüşmek için Abu Dhabi'de bir araya geliyor.