Analiz Merkezi
 •  

        Uluslararası piyasalarda dün İngiltere’den gelen haberler ve konuşmalar ile FED üyelerinin konuşmaları takip edildi.

  İngiltere Başbakanı Theresa May yaptığı konuşmada Brexit sürecine ve sonrasına dair açıklamalarda bulundu. May, Brexit'in İngiltere'nin kendi içine dönerek dünyadan çekilmesi anlamına gelen bir karar olmadığını aksine İngiltere'nin "derin biçimde enternasyonalist" olduğunu belirtti. İngiltere'nin büyük bir küresel ticaret ülkesi olmasını istediğini söyleyen May, "Avrupa Birliği'nin dağılmasını istemiyoruz" derken, "AB'nin başarılı olması İngiltere'nin ulusal çıkarınadır" yorumunda bulundu. Nihai Brexit kararının parlamentoda oylanacağını ifade eden May Brexit’in tam bir ayrılık olacağını söyledi. Theresa May’ın konuşmaları piyasalar tarafından ılımlı ve olumlu karşılanırken Sterlin’de değer artışı gözlemlendi. İngiltere Aralık TÜFE aylık 0.5%, yıllık 1.6% ile beklentilerin üzerinde açıklanırken, Aralık ÜFE aylık 0.1% ve yıllık 2.7% ile beklentilerin altında açıklandı.

  Fed üyesi Dudley yaptığı konuşmada ekonominin oldukça iyi bir seviyede olduğunu belirterek, FED’in ekonomik genişlemeyi herhangi bir noktada durduracağını düşünmediğini çünkü enflasyonun bir sorun oluşturmadığını belirtti. Ayrıca FED'in istihdam ve enflasyon hedeflerine oldukça yakın olunduğunu ifade eden Dudley “ Enflasyon muhtemelen önümüzdeki bir kaç yıl % 2'nin üzerinde olacak” dedi.

  San Francisco FED Başkanı John Williams ise bu yıl herhangi bir mali teşvik olmasa bile üç faiz artışı için iyi bir durum bulunduğunu, ancak ekonomik büyüme hızlandığı takdirde Fed'in daha hızlı faiz artışına ihtiyaç duyabileceğini belirtti.

  Yurt içi piyasalarda ise TCMB yaptığı açıklamada “Uygulanmakta olan para ve kur politikası çerçevesinde Türk Lirası ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin ve araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları piyasasının açılmasına karar verilmiştir” denildi. Bu açıklamayla birlikte TL güçlenirken kur tarafında geri çekilmeler gözlemlendi.

  Bugün için Almanya Aralık TÜFE, İngiltere Kasım İşsizlik, Euro Bölgesi Aralık TÜFE, ABD Aralık Sanayi Üretimi, FED Başkanı Jannet Yellen’in konuşması takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalarda haftanın ilk işlem gününde ABD piyasaları Martin Luther King günü sebebiyle kapalıydı ve piyasalar veri akışı sakin bir günü geride bıraktı.

       Brexit süreci uzun zamandır piyasaların odağında değildi ancak tekrar ön plana çıkmaya başladı. İngiltere tarafından gelen Brexit süreci ve AB ile olan Gümrük Birliğinden çıkılabileceği yönündeki söylentilerle Sterlin’de değer kaybı yaşanırken bugün İngiltere Başbakanı Theresa May’ın konuşması önemle takip edilecektir. May’ın sert Brexit söylemleri Sterlinde sert fiyatlanmalara sebep olabilir.

      Yurt içi piyasalarda ise Ekim İşsizlik 11.8% ile beklentilerin üzerinde olumsuz açıklandı. TCMB geçen hafta yaptığı müdahalenin aynısını dünde yaptı ve haftalık repo ihalesi açmadı ve gecelik fonlama miktarına sınırlama getirdi. Ancak bu hamlenin etkisi geçen hafta olduğu kadar etkili olmadı.

       Japonya’da sabah saatlerinde Kasım Sanayi Üretimi 1.5% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Bugün için İngiltere Aralık TÜFE, Aralık ÜFE, Almanya Ocak Zew Ekonomik Hissiyat, Euro Bölgesi Zew Ekonomik Hissiyat, İngiltere Başbakanı Theresa May’ın konuşması ve FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalar geçtiğimiz hafta önemli makro ekonomik verilerin açıklandığı hareketli bir haftayı geride bırakırken piyasalarda özellikle Donald Trump’ın başkan seçilmesinin ardından yaptığı ilk basın toplantısı, ABD Aralık Perakende Satışlar verisi, FED Başkanlarının konuşmaları ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) Toplantı Tutanakları takip edildi.

  Donald Trump konuşmalarında Putin ve Rusya’ya dair açıklamalarda bulunurken piyasaların beklediği mali politikalar ve alt yapı yatırımlarına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Piyasaların merakla beklediği konulara dair açıklamalar yapılmaması Dolarda satış baskısını beraberinde getiriken Altın ve Dolar karşısındaki para birimlerinde değer artışı gözlemlendi. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin önünde kısa vadede ciddi engeller bulunmadığını ancak uzun vadede düşük verimlilik ve eşitsizliğin artması gibi zorluklarla uğraşmak zorunda kalacağını söyledi.Yellen, "İşsizlik artık düşük bir seviyeye ulaştı, iş gücü piyasası genelde güçlü ve Ücret artışı hızlanmaya başlıyor. Enflasyon çok düşük bir seviyeden yükseldi ve hedefimizin olan yüzde 2'nin biraz altında ama çok yakın" dedi. St. Louis FED Başkanı James Bullard, Trump tarafından açıklanan politikaların eğer iyi tasarlanırsa regülasyonlar ile vergileri kolaylaştırarak ve gerekli altyapı yatırımlarına odaklı harcamalarla verimliliği ve büyümeyi artırabileceğini söyledi. Ancak şimdilik politika faizinin en azından 2017 yılı içinde olağanüstü düşük kalması gerektiğini vurgulayan Bullard, "Yeni yönetimin politikalarının etkileri muhtemelen 2018 ve 2019 yıllarında gözlemlenebilir" dedi. Dallas Fed Başkanı Kaplan (faiz kararlarında oy sahibi), kendisinin 2017'de üç defa faiz artışının yapılmasını beklemekle birlikte, bu artışların ekonomik ilerleme temelinde olması gerektiği konusunda uyardı. Haftanın son işlem gününde açıklanan ABD Aralık Perakende Satışlar verisi beklentilerin altında 0.6% olarak açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda Anayasa Değişikliği ile zayıflayan TL varlıklar güçlü Dolar karşısında hafta boyunca değer kaybederken TCMB’den müdaheleler geldi. TCMB önce kurdaki yükselişin önüne geçmek için Döviz Likidetisini artırmak amacıyla tüm vadelerde döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürdü. Bu hamlenin kurdaki etkisi kısıtlı oldu, sonrasında TCMB’nin haftalık repo ihalesi yapmama kararı almasıyla birlikte kur tarafında sert geri çekilmeler yaşandı. Hafta içinde UsdTRY 3.9410, EurTRY ise 4.1775 seviyelerini test etti ve tüm zamanların en yüksek seviyelerinde işlem gördü TCMB müdahelesiyle birlikte UsdTRY 3.72, EurTRY 3.96 seviyelerinde haftayı tamamladı.

  Bugün ABD piyasaları Martin Luther King Günü sebebiyle kapalı. Euro Bölgesi Kasım Ticaret Dengesi verisi takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalarda dün Euro bölgesi verileri ile ABD tarafından açıklanan veriler takip edilirken fiyatlama açısından ABD 10 yıllıklarının fiyatlandığını ve Dolar’ın değer kaybettiğini gözlemledik.

  ABD tarafında İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları 247 bin ile beklentilerin altında açıklandı. St. Louis FED Başkanı James Bullard, Trump tarafından açıklanan politikaların eğer iyi tasarlanırsa regülasyonlar ile vergileri kolaylaştırarak ve gerekli altyapı yatırımlarına odaklı harcamalarla verimliliği ve büyümeyi artırabileceğini söyledi. Ancak şimdilik politika faizinin en azından 2017 yılı içinde olağanüstü düşük kalması gerektiğini vurgulayan Bullard, "Yeni yönetimin politikalarının etkileri muhtemelen 2018 ve 2019 yıllarında gözlemlenebilir" dedi. Dallas Fed Başkanı Kaplan (faiz kararlarında oy sahibi), kendisinin 2017'de üç defa faiz artışının yapılmasını beklemekle birlikte, bu artışların ekonomik ilerleme temelinde olması gerektiği konusunda uyardı.

  ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin önünde kısa vadede ciddi engeller bulunmadığını ancak uzun vadede düşük verimlilik ve eşitsizliğin artması gibi zorluklarla uğraşmak zorunda kalacağını söyledi.Yellen, "İşsizlik artık düşük bir seviyeye ulaştı, iş gücü piyasası genelde güçlü ve Ücret artışı hızlanmaya başlıyor. Enflasyon çok düşük bir seviyeden yükseldi ve hedefimizin olan yüzde 2'nin biraz altında ama çok yakın" dedi.

  Euro Bölgesi Kasım Sanayi Üretimi aylık 1.5% ve yıllık 3.2% ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Avrupa Merkez Bankası(ECB) Toplantı Tutanaklarında ise tahvil alım programına dair alım miktarı ve süresiyle ilgili üyeler arasındaki anlaşmazlıklar göze çarptı.

  Yurt içi piyasalarda ise hafta başından beri rekor tazeleyen kurda TCMB’den gelen hamleler ile birlikte geri çekilmeler yaşandı. UsdTRY 3.75 seviyesinin altını test ederken EurTRY 3.9850 seviyelerini test etti.

  Bugün için ABD Aralık ÜFE, ABD Aralık Perakende Satışlar, ABD Ocak Michigan Güven Endeksi verileri takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalarda dün yakın zamanda göreve başlayacak 45. ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısı ve İngiltere verileri takip edildi.

  Donald Trump konuşmalarında Putin ve Rusya’ya dair açıklamalarda bulunurken piyasaların beklediği mali politikalar ve alt yapı yatırımlarına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı. Piyasaların merakla beklediği konulara dair açıklamalar yapılmaması Dolarda satış baskısını beraberinde getiriken Altın 1200 seviyesine doğru yükseldi EurUsd 1.06 üzerinde fiyatlandı.

  İngilterede dün Kasım Sanayi Üretimi aylık 2.1% ve yıllık 2.0% ile beklentiler üzerinde açıklandı. Kasım İmalat Üretimi aylık 1.3% ve yıllık 1.2% ile beklentiler üzerinde açıklandı. İngiltere Kasım Ticaret Açığı beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda Kasım Cari Açık 2.27 Milyar Dolar ile beklentilerin altında açıklandı. TL tarafındaki zayıf duruşun devam etmesi sebebiyle dün UsdTRY 3.9415, EurTRY 4.1290 ile rekorunu tazeledi.

  Bugün için Euro Bölgesi Kasım Sanayi Üretimi, Avrupa Merkez Bankası Toplantı Tutanakları, ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları, ABD Philadelphia FED Başkanı Harker konuşması takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalarda önemli bir makro ekonomik verinin olmadığı sakin bir günü geride bırakırken iç piyasalarda zayıflayan TL ile kur tarafında rekor tazelendi.

  Yurt içi piyasalarda Anayasa Değişikliği ile zayıflayan TL varlıklar güçlü Dolar karşısında değer kaybederken TCMB’den müdahele geldi. TCMB kurdaki yükselişin önüne geçmek için Döviz Likidetisini artırmak amacıyla tüm vadelerde döviz zorunlu karşılıklarını 50 baz puan düşürdü. Bu hamle sonrası bir nebze gerileyen kur sonrasında tekrar yükselişe geçti ve rekor üstüne rekor kırdı.

  Bugün ABD’nin 20 Ocak’ta göreve başlayacak yeni başkanı Donald Trump’ın basın toplantısı önemle takip edilecek. Trump’ın yapacağı konuşma göreve başlamasıyla gerçekleştireceği politikalara dair fikir oluşturacak. Dolar endeksi ve piyasalar üzerinde etkisi olacağı beklenen konuşma önemle takip edilmelidir.

  İngiltere Kasım Sanayi Üretimi, İngiltere Kasım İmalat Üretimi, İngiltere Kasım Ticaret Dengesi, ABD Haftalık Ham Petrol Stokları, ABD 45. Başkanı Donald Trump Konuşması takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalarda Euro Bölgesi verileri ve Dolar Endeksi takip edildi. Uluslararası piyasalarda piyasa açılışıyla Dolar lehine fiyatlama olurken sonrasında tepki satışları gerçekleştirildi.

  Euro Bölgesinde Almanya Kasım Sanayi Üretimi beklentilerin altında 0.4% olarak açıklandı. Almanya Kasım Ticaret Dengesi 21.7 Milyar € ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Euro Bölgesi Kasım İşsizlik Oranı 9.8% ile beklentiler dahilinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda TCMB’de görüşülmeye başlanan Anayasa Değişiklik Paketi ve güçlü Dolar ile birlikte TL Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmeye devam ederek UsdTRY 3.7440 ve EurTRY 3.9520 seviyeleriyle rekor tazeledi.

  Asya Seansında Çin Aralık TÜFE ve ÜFE verileri açıklandı. Aralık TÜFE aylık 0.2% ve yıllık 2.1% ile beklentilerin altında açıklanırken Aralık ÜFE yıllık bazda beklentilerin üzerinde 5.5% olarak açıklandı.

  Bugün için Euro ve ABD tarafından önemli bir makro veri olmazken Dolar endeksi takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalar yoğun veri akışının olduğu bir haftayı geride bırakırken piyasalarda FED FOMC Toplantı Tutanakları ve Tarım Dışı İstihdam verisi takip edildi.

  Euro Bölgesinde Almanya Aralık İşsizlik sayısında 17 bin kişilik azalma olsada oran 6.0% olarak değişiklik göstermedi. Almanya Aralık TÜFE ise aylık 0.7% ve yıllık 1.7% ile beklentilerin üzerinde açıklandı. İngiltere Aralık İmalat PMI 56.1 ile beklentiler üzerinde açıklandı. Almanya Aralık Bileşik PMI ve Aralık Hizmet PMI beklentilerin üzerinde sırasıyla 55.2 ve 54.3 olarak açıklandı. Euro Bölgesi Aralık Markit Bileşik PMI ve Aralık Hizmet PMI verileride beklentilerin üzerinde sırasıyla 54.4 ve 53.7 olarak açıklandı. İngiltere Aralık İnşaat PMI 54.2 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Euro Bölgesi Aralık TÜFE aylık 1.1% ve yıllık 0.9% olarak beklentilerin üzerinde açıklandı. İngiltere Aralık Hizmet PMI beklentilerin üzerinde 56.2 olarak açıklandı ve Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Euro Bölgesi Kasım ÜFE aylık 0.3% ve yıllık 0.1% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  ABD Aralık İmalat PMI verisi 4 ay üst üste yükselerek 54.3 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. ABD  Aralık ISM İmalat Sanayi PMI 54.7 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.FED FOMC Toplantı Tutanaklarında, FED üyeleri “kademeli faiz artırımı” konusunda fikir birliği içindeler. FED üyeleri Trump’ın politikalarıyla yapacağı alt yapı harcamalarıyla enflasyonda bir artışın olabileceği ve bunun sonucunda faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalabilecekleri konusunda endişelerini ifade ettiler.ABD Aralık ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği beklentilerin altında 153 bin olarak açıklanırken önceki ay veriside 215 bin olarak aşağı yönlü revize edildi. ABD Aralık Markit Bileşik PMI önceki ayın üzerinde 54.1 açıklandı. ABD Aralık Hizmet PMI beklentinin üzerinde 54.1 olarak açıklandı. Aralık Tarım Dışı İstihdam Değişimi 156 Bin ile beklentiler altında açıklanırken Aralık İşsizlik 4.7% ile beklentiler dahilinde açıklandı. Aralık Ortalama Saatlik Kazançlar 0.4 ile beklentiler üzerinde açıklanmıştır.

  Yurt içi piyasalarda Aralık TÜFE aylık bazda 1.64% ve yıllık bazda %8.53 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. TL jeopolitik ve siyasi gelişmeler ve FICTH beklentisiyle zayıflayarak USDTRY 3.6470 EurTRY ise 3.8430 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde işlem gördü.

 • Uluslararası piyasalarda yoğun veri akışının olduğu ABD 10 yıllıklarının zayıflamasıyla Dolar’ın gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybettiği bir günü geride bıraktı. Piyasalarda İngiltere Aralık Hizmet PMI, Euro Bölgesi Kasım ÜFE, Avrupa Merkez Bankası(ECB) Toplantı Tutanakları, ABD Aralık ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, ABD Aralık Markit Bileşik PMI, ABD Aralık Hizmet PMI, ABD Aralık ISM İmalat Dışı PMI, ABD Haftalık Ham Petrol Stokları takip edildi.

  İngiltere Aralık Hizmet PMI beklentilerin üzerinde 56.2 olarak açıklandı ve Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Euro Bölgesi Kasım ÜFE aylık 0.3% ve yıllık 0.1% ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  ABD Aralık ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği beklentilerin altında 153 bin olarak açıklanırken önceki ay veriside 215 bin olarak aşağı yönlü revize edildi. ABD Aralık Markit Bileşik PMI önceki ayın üzerinde 54.1 açıklandı. ABD Aralık Hizmet PMI beklentinin üzerinde 54.1 olarak açıklandı. ABD Aralık ISM İmalat Dışı PMI 57.2 ile beklentilerin üzerinde açıklandı.

  Yurt içi piyasalarda ise terör olayları ve jepolitik risk unsurları ve yaklaşan FITCH not kararı beklentisiyle zayıflayan TL’de dün yeni zirveler görüldü ve EurTRY 3.83 üzerini test ederken UsdTRY 3.64 seviyesini test etti.

  Bugün Euro Bölgesi Kasım Perakende Satışlar, Almanya Kasım Perakende Satışlar,  ABD tarafında Aralık Tarım Dışı İstihdam, Aralık İşsizlik Oranı, Aralık Ortalama Saatlik Kazançlar önemle takip edilecek.

 • Uluslararası piyasalar Euro Bölgesi verilerinin yoğun olduğu ve 14 Aralık’ta kararları açıklanan FED Aralık FOMC toplantı tutanaklarının takip edildiği günü geride bıraktı.

  FED FOMC Toplantı Tutanaklarında, FED üyeleri “kademeli faiz artırımı” konusunda fikir birliği içindeler. FED üyeleri Trump’ın politikalarıyla yapacağı alt yapı harcamalarıyla enflasyonda bir artışın olabileceği ve bunun sonucunda faiz artırımlarını hızlandırmak zorunda kalabilecekleri konusunda endişelerini ifade ettiler. Trump’ın göreve gelmesiyle maliye politikalarında genişleyici politikaları benimsemesi durumunda FED’in sıkı para politikasına geçmesi muhtemel görünüyor.

  Almanya Aralık Bileşik PMI ve Aralık Hizmet PMI beklentilerin üzerinde sırasıyla 55.2 ve 54.3 olarak açıklandı. Euro Bölgesi Aralık Markit Bileşik PMI ve Aralık Hizmet PMI verileride beklentilerin üzerinde sırasıyla 54.4 ve 53.7 olarak açıklandı. İngiltere Aralık İnşaat PMI 54.2 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Euro Bölgesi Aralık TÜFE aylık 1.1% ve yıllık 0.9% olarak beklentilerin üzerinde açıklandı ve Euro Bölgesi enflasyonu 2013 yılından bu yana ilk defa 1.0% ‘nin üzerinde açıklanmış oldu.

  Bugün için İngiltere Aralık Hizmet PMI, Euro Bölgesi Kasım ÜFE, Avrupa Merkez Bankası(ECB) Toplantı Tutanakları, ABD Aralık ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, ABD Aralık Markit Bileşik PMI, ABD Aralık Hizmet PMI, ABD Aralık ISM İmalat Dışı PMI, ABD Haftalık Ham Petrol Stokları verileri takip edilecek.