Analiz Merkezi
 • Küresel piyasalar geçtiğimiz haftayı rekorlar ile kapattı. Yeni haftada gündem yoğun. Japonya seçimlerinin etkileri ECB faiz kararı ve ABD büyüme verileri bekleniyor.

  ABD endeksleri, ABD'li perakende şirketlerinin hisselerinin desteği ile  haftanın son işlem gününü rekor seviyeden tamamladı. Kapanışında, Dow Jones Sanayi Endeksi 165,59 puanlık yüzde 0,71 yükseldi. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,51 yükselişle, Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,36 değer kazanarak rekor seviyelere ulaştı. Böylece her 3 endeks de günü rekor seviyelerden tamamlamış oldu.

  ABD tarafındaki olumlu hava Avrupa tarafına da yansırken endekslerin günü kazançla kapattı. Kapanışta gösterge endeks Stoxx Europe 600, yüzde 0,26 artış gösterirken Dax daha yatay hareket etti.

  Para birimleri tarafında dolar önemli para birimleri karşısında değer kazanırken Altın fiyatları iki haftanın en düşüğüne geriledi. Petrol tarafında haftanın son günü hafif toparlanma gözlemledik.

  Yeni haftada gündem yoğun geçecek. Japonya’da 22 Ekim Pazar günü yapılan seçimleri etkileri, ABD ekonomisinde üçüncü çeyrekte büyüme verileri, Avrupa Merkez Bankası, 29 Ekim Perşembe günü politika toplantısı, İngiltere Başbakanı Teresa May, son Avrupa Birliği zirvesinin ardından Pazartesi günü Parlamento'ya Brexit sürecine ilişkin açıklamalarda bulunacak olması önemli başlıklar arasında.

  Yeni günde açılışlara baktığımızda Asya tarafına karışık bir seyir hakim. Dolar yeni haftaya da önemli para birimleri karşısında değer kazanarak başladı. Petrol fiyatları çok fazla değişmezken altın fiyatları gerilemeye devam ediyor. Bugün piyasaları etkileyecek önemli veri bulunmuyor. Japonya’da  resmi olmayan sonuçlara göre seçimi Başbakan Şinzo Abe kazandı. Gün içinde haberin piyasalar etkileri takip edilecek.

 • Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, günü yüzde 1,41 yükselişle 108.433,55 puandan tamamladı.

  BIST 100  endeksi, önceki kapanışa göre 1.507,16 puan artarken, toplam işlem hacmi 4,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  Dünya Bankası, Türkiye'ye ilişkin 2017 büyüme tahminini 0,4 puan artırarak yüzde 4'e yükseltti. Raporda, Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde ekonomik büyümenin 2017'de yüzde 2,2'ye ulaşmasının beklendiği belirtilerek, bu rakamın Mayıs 2017 tahminine kıyasla 0,3 puan yukarıda olduğuna işaret edildi.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından haftalık menkul kıymet istatistikleri açıklandı. Buna göre yurt dışında yerleşik kişiler, bu hafta net 5,3 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 600,9 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 25,8 milyon dolarlık Özel Sektör Tahvil ve Bonosu sattı.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplam rezervleri, geçen hafta 2 milyar 374 milyon dolar artışla 116 milyar 703 milyon dolara yükseldi.

  ABD'de Harvey ve Irma kasırgalarından etkilenenlerin yeniden işe dönmesiyle işsizlik maaşı başvuruları geriledi. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 14 Ekim'de sona eren haftada 22 bin azalarak 222 bin oldu. Bu, 1973'ten beri en düşük seviye olarak kayda geçti.

  ABD hisse senetleri, Apple'ın iPhone 8 modelinin beklenen ilgiyi görmediğinin açıklanmasını takiben teknoloji hisselerinde yaşanan gerilemeyle, güne düşüşle başladı. Apple, yüzde 2.3 değer kaybetti.

 • Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,06 azalarak 106.926,39 puandan tamamladı.

  BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 64,48 puan azalırken, toplam işlem hacmi 4,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  New York Fed Başkanı William Dudley, Fed'in 2017 içerisinde 3 faiz artışını başarma yolunda ilerlediğini kaydetti ve esas sorunun "nötr faizlerin nereye kadar yükseleceği" olduğunu dile getirdi. 

  ABD'de ticari ham Petrol stokları geçen hafta 5,7 milyon varil azaldı.

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham Petrol stoklarının geçen hafta 5,7 milyon varil (yüzde 1,2) azalışla 456,5 milyon varile gerilediğini açıkladı.

  Çin ekonomisi, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6.8'lik bir büyüme kaydederek beklentileri karşıladı. Ülkenin ikinci çeyrek büyümesi, yüzde 6.9'a revize edildi.

  ABD Merkez Bankası'nın yayımladığı Bej Kitap raporunda, ülkenin çoğu bölgesinde 'ılımlı' ve 'ölçülü' bir ekonomik büyüme kaydedildiği belirtildi.

  ABD'de konut başlangıçları Eylül ayında Harvey ve Irma kasırgalarının Güney bölgesini etkilemesiyle beklentilerin üzerinde düştü. Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre konut başlangıçları Eylül'de %4.7 düşerek 1.13 milyon olarak gerçekleşti. Bu rakam 1 yılın en düşük seviyesi.

  Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı'nın şikâyetçi olduğu, pahalı araçların ÖTV ödememek için engelli vatandaşların üzerinden alınması formülüne karşı sınır 2018'de 90 bin TL olacak. Engelliler için ÖTV muafiyeti, vergisiz fiyatı 90 bin TL'yi geçmeyen araçlar için uygulanacak.

 • Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, günü yüzde 0,49 yükselişle 106.990,87 puandan tamamladı.

  BIST 100  endeksi, önceki kapanışa göre 516,41 puan artarken, toplam işlem hacmi 5,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Mark Carney, gelecek aylarda faiz artırımına gitmenin uygun olabileceğini belirtti.

  Enflasyonun Ekim'de yüzde 3'ün üzerinde gerçekleşeceğini söyleyen Carney, önümüzdeki aylarda faiz artırımının uygunluğuna ilişkin kapasite fazlasının daha çok kullanılmasını ve iç baskının arttığına yönelik işaretlere dikkat çekti.

  ABD'de sanayi üretimi Eylül'de kasırgaların etkisiyle sınırlı artış kaydetti. Fed tarafın dan açıklanan verilere göre sanayi üretimi %0.3 arttı. Beklenti %0.3 artıştı.

  Kapasite kullanımı oranı %76'ya yükseldi. Beklenti %76.2.

  Türkiye'ye doğrudan yatırımlar bu yılın 8 ayında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 28,8 artarak yaklaşık 4,9 milyar dolara ulaşırken, doğrudan yatırımların yüzde 79'unu Avrupalı yerleşikler gerçekleştirdi.

  Olağanüstü hâlin 19 Ekim Perşembe günü saat 01:00'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

  20 Temmuz 2016'da ilan edildikten sonra 5. kez uzatılan OHAL, 20 Ocak'a kadar devam edecek.

 • Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, günü yüzde 0,23 yükselişle 106.474,46 puandan tamamladı.

  BIST 100  endeksi, önceki kapanışa göre 248,77 puan artarken, toplam işlem hacmi 5,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  Avrupa hisse senetleri, temel kaynaklardaki rallinin kamu hizmetleri hisselerindeki sert düşüşü dengelemesiyle, haftanın ilk işlem gününün kapanışında yatay seyretti.

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkenin ham Petrol  üretiminin gelecek sene artmaya devam ederek, rekor seviyeye ulaşmasının beklendiğini duyurdu.

  EIA'dan yapılan açıklamada, ülkenin ham Petrol  üretiminin 2018'de günlük ortalama 9,9 milyon varile yükselmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

  Altın fiyatları, ABD'de hisse senetlerinin rekor kırması ve Fed'in bir sonraki başkanının daha şahin olacağı ihtimalinin artması ile birlikte kayıplarını korudu.

  Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.6 düştükten sonra ons başına 1,295.08 dolar seviyesinde yatay seyretti.

  Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yayımlanan bildiride, "Türk hava sahasının IKBY'ye kapatılması ve İbrahim Halil Sınır Kapısı'nın Merkezi Irak Yönetimi'nce devralınması sürecinin başlatılması, hükümete tavsiye edilmiştir." açıklamasında bulunuldu.

  MGK Bildirisi'nde "OHAL'in uzatılması için tavsiye kararı alındı." açıklaması yapıldı.

  Türkiye ile ABD arasında vize işlemlerinin askıya alınmasının ardından diyalog toplantısı yarın yapılacak.

 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, "Önümüzdeki dönem para politikasının enflasyon üzerindeki etkileri daha belirgin görülmeye başlanacak. Enflasyonun yılsonundan itibaren kademeli olarak aşağı inmesini öngörüyoruz" dedi.

  AMB Başkanı Draghi enflasyon hedefine ulaşılmasıyla ilgili olarak hem sabır çağrısında bulundu, hem de hedefe ulaşılacağına yönelik güvenini ifade etti.

  "Şartların iyileşmeye devam edeceği konusunda güven duyuyoruz; çok kez ifade ettiğimiz üzere, enflasyon oranı kademeli olarak hedefimize doğru sağlam bir şekilde kendi kendini sürdürebilir bir seviyeye yaklaşacak." diyen Draghi, enflasyon hedefine duyulan güvenin yanında sabırlı olunması gerektiğinin, çünkü hedefe ulaşmanın zaman alacağının altını çizdi.

  Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan, ekonomik göstergelerin "istikrarlı ve güçlü büyümeyi" işaret ettiğini ve 2017'nin ilk 6 ayındaki yüzde 6,9’luk büyüme hızının ikinci yarıda da sürebileceğini belirtti.

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, "ABD ekonomisinde bu yıl yaşanan en büyük sürpriz enflasyon oldu." dedi. Ülke ekonomisinin bu yıl ılımlı derecede büyümeye devam ettiğini kaydeden Yellen, son dönemde Texas, Florida ve Porto Riko’yu etkileyen kasırgaların, üçüncü çeyrek büyüme verilerini muhtemelen olumsuz etkileyeceğini ancak bunun uzun vadeli olmayacağını belirtti.

  Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel büyümenin gelecek yıllarda yavaşlama riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu. Kurum, çok düşük enflasyonu ve artan jeopolitik riskleri işaret etti.

  Morgan Stanley, TL'deki kötümser duruşun korunduğunu bildirdi.

 •  

  Fed Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard ABD'de enflasyon oranının son beş yıldır bankanın hedeflediği yüzde 2'lik seviyenin altında olduğuna dikkat çekip enflasyon oranının daha uzun süre düşük kalabileceğine ilişkin uyarıda bulundu.

   

  Fed Yönetim Kurulu Üyesi Jerome Powell, piyasaların Fed'in bilanço daraltmasını fazla tepki göstermeden kabul ettiğini iddia etti.

   

  ABD'de ticari ham Petrol  stokları geçen hafta 2,747 milyon varil azalarak 462.2 milyon varile düştü. Stoklar yüzde 0.6 azaldı. Bu dönemde, ülkenin ham petrol üretimi ise bir önceki haftaya göre günlük ortalama 81 bin varil azalarak 9,48 milyon varile düştü. Bu düşüşlerin ardından Crude pertol 50.95 seviyelerine yükselirken Brent petrol ise 56.60 seviyelerini gördü.

   

  Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, dünü önceki kapanışa göre 2.116,20 puan artarak, yüzde 2,04 yükselişle 105.932,25 puandan tamamladı.

   

  ABD'de üretici fiyatları Harvey kasırgasının Petrol  üretimini sekteye uğratması ve benzin fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükseldi. Verilerine göre ÜFE Eylül'de aylık %0.4 artış gösterdi.

 • Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) gerçekleştirdiği toplantının sonrasında  tutanakları  açıklandı. Tutanaklara göre Bazı Fed yetkililleri enflasyon yükselene kadar faiz artışının ertelenmesi gerektiğini savundu. Buna rağmen, Fed yetkililerinin büyük bir kısmının, bu yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha yapmanın gerekli olduğu konusunda görüş bildirdiği belirtildi. Fed Ekim ayında bilançoyu daraltmaya başlayacağını açıklamıştı. Toplantıda, bankanın 4,5 trilyon dolarlık bilançonun yakın zamanda küçültülmeye başlanacağı doğrulandı. Fed yetkilileri, genel olarak ekonominin iyiye gittiği konusunda görüş birliğine vardı.

  San Francisco Fed Başkanı John Williams, önümüzdeki iki yıl boyunca yapılacak kademeli faiz artışlarının uygun olacağını söyledi. Williams, bilançonun daraltılma kararının güçlü bir destekçisi olduğunu söyledi ve bilanço daralmasının 4 yıl süreceği tahmininde bulundu. Williams’a göre enflasyon ise birkaç yıl içinde istenen seviyeye ulaşacak.

  Chicago Fed Başkanı Charles Evans Doğal işsizlik oranının yüzde 4.5 olduğunu ve enflasyondaki zayıflığa ilişkin çeşitli potansiyel sebepler olduğunu söyledi. Evans, enflasyon beklentilerinin fiyat görünümü konusunda endişe duymasına sebep olduğunu belirtti.

  ABD Enerji Enformasyon İdaresi(EIA)'nin ekim ayı Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu yayımlandı. Raporda, Brent tipi ham Petrol’ün ortalama varil fiyatının bu yıl 52 dolar, gelecek sene 54 dolar seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi. WTI türü ham petrolün ise ortalama varil fiyatının bu yıl 49,5 dolar, gelecek sene 50,5 dolar seviyesinde bulunmasının tahmin edildiği kaydedildi.

 •  

  Societe Generale’den yapılan açıklamada Dolar TL paritesinin yüzde 20’lik bir artış gerçekleştirmesinin imkansız olmadığı belirtilirken yatırımcılara TL karşısında dolar tutması tavsiye edildi.

  Bankacılar tarafından yapılan açıklamada Dolar TL’nin yükselişinin kesilmesinde özellikler 3.65 seviyelerinde alım yapan yatırımcılar tarafından yapılan ve toplam  2 milyar usd civarında gerçekleşen satışın ektili olduğu belirtildi.

  Uluslararası Para Fonu (IMF) Araştırma Bölümü Direktör Yardımcısı Gian Maria Milesi-Ferreti, Türkiye’ye yönelik beklentilerin pozitif yönde değişmesinin sebebi olarak  Türk ekonomisinin çok güçlü toparlanmasını gösterdi. Ayrıca "Türk ekonomisi, sadece ikinci çeyreğin sonunda elde ettiği üretimle bile 2017 için oldukça yüksek bir büyüme oranına ulaştı." dedi.

  Petrol fiyatları, OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo'nun piyasanın hızlı bir şekilde yeniden dengelenmekte olduğunu ve gelecek yıl güçlü bir ham Petrol talebi olacağı tahmininde bulunmasının ardından kazançlarını koruyarak 51 dolar civarında tutundu

  BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2.095,99 puan artışla yüzde 2,07 değer kazandı. Endeks günü 103.394 puandan kapattı.

 •  

  ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizinin ardından pazaratesi gece saatlerinde 3.80 aşan dolar tl kuru dün sabah saatleriden itibaren gerileyerek 3.6750 seviyelerini gördü. Salı sabahı itibarı ile  parite 3.6880 seviyelerinden işlem görüyor.

   

  Borsa İstanbul'da BIST 100  endeksi, günü yüzde 2,73 düşüşle, bir önceki kapanışa göre 2839 puan azalarak 101.298 puandan tamamladı.

   

  BBVA'nın araştırma raporunda Türkiye’nin üçüncü çeyrek büyüme beklentisi yüzde 8.2 olarak açıklandı. Ayrıca yüzde 5 olan yıllık büyüme beklentisinin yüzde 6’ya yakın seviyelere revize edilmesinin gerekeceği belirtildi.

   

  Katalonya özerk yönetimi parlamentosunun bugünkü oturumunda tek taraflı bağımsızlık ilan etmesi bekleniyor. 1 Ekim'de yapılan bağımsızlık referandumu sonrasında mevcut durumu değerlendirmek amacıyla  Türkiye saatiyle 19.00'da yapılacak olan toplantıda tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesi durumunda Euro paritesinde dalgalanmalar yaşabilir.