Analiz Merkezi
 • Jerome Powell'ın başkanlığında yapılan ilk FOMC toplantısında federal fon faizini beklendiği üzere yüzde 1.25-1.50 bandından yüzde 1.50-1.75 bandına yükseltti. Karar oybirliği ile alındı. Fed'in noktasal grafiğine göre politika yapıcılar 2018 yılında üç kez faiz artırımına gidilmesini bekliyor.

  Jerome Powell faiz kararı sonrası yaptığı açıklamalarda "Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilanço daraltma planını değiştirmeyi düşünmüyoruz." dedi. ABD ekonomisinin, son dönemdeki mali genişleme ve hızlanan küresel büyümeyle güçlendiğini belirten Powell, iş gücü piyasasının da iyileşmeye devam ettiğini bildirdi.Enflasyon için yüzde 2 hedefini yineledi. Ekonomik görünümde bir değişiklik olmadığı sürece bilanço daraltma planını değiştirmeyi düşünmediklerini belirtti.

  ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 2,622 milyon varil azalarak 428,3 milyon varile geriledi. Piyasa beklentisi, stokların 2,6 milyon varil artması yönündeydi. Benzin stokları ise 1,7 milyon varil azalarak 243,1 milyon varile geriledi.

 • Piyasalar Fed'in bugünkü toplantısında çıkacak sonuçlara odaklandı. Fed'in yılın ilk faiz artışını yapması ve faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada Fed üyelerinin bu yıl için 3 yerine 4 faiz artışına işaret edebileceği belirtildi.

  Almanya'da ZEW yatırımcı güveni endeksi, Mart ayında 5.1 olarak açıklandı. Beklenti 13.0 seviyesinde olması yönündeydi. Bu sonuçla endeks beklentilerin bir hayli altında kalmış oldu.

  ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, "Ticaret savaşlarından korkmuyoruz" dedi. Korumacılık arayışında değiliz diyen Mnuchin Metal vergisi muafiyetlerine dair müzakerelerin devam ettiğini belirtti.

  BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,85 yükselişle, 981,52 puan artarak 116.431,78 puandan tamamladı.

 • Çin Merkez Bankası Başkanlığı görevine Yi Gang getirildi. Liu He'nin Başbakan Yardımcısı olarak atanması Yi'nin desteğiyle birlikte politika yapıcılığında etkili olacağının sinyalini veriyor.

  Rusya devlet başkanı seçimlerinde açılan sandık sayısına göre oyların yüzde 75'ini alan Putin Kızıl Meydan'da zafer konuşması yaptı. Putin seçilmesi halinde, 4’üncü kez Devlet Başkanlığı görevini almış olacak.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada İtalya'nın yabancı para cinsinden kredi notunun "BBB" seviyesinde teyit edildiği, görünümünün "durağan" olduğu bildirildi.

  ABD'de 4 petrol sondaj kulesi hizmete alındı, geçen hafta 796 olan ABD'nin toplam petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 800'e yükseldi.

  ABD'de sanayi üretimi Şubat'ta %1.1 arttı. Bu, Ekim ayından beri görülen en yüksek seviye olarak kayda geçti. Beklenti aylık %0.4 artıştı.

  BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,01 yükselişle, 14,74 puan artarak, 117.216,28 puandan tamamladı.

 • ABD Enerji Enformasyon İdaresinin açıkladığı verilere göre geçen sene ABD'nin ham petrol ihracatı bir önceki yıla göre artış gösterdi. 2016'da günlük ortalama 591 bin varil ham petrol ihraç eden ABD'nin, 2017'de günlük ortalama 1,1 milyon varil ham petrol ihracatı gerçekleştirdiği belirtildi.

  IMF Türkiye'nin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin büyüme beklentilerini yükseltti. Uluslararası Para Fonu Türkiye'nin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin büyüme beklentilerinin yüzde 4,3'e yükseldiğini açıkladı.

  ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 4 bin kişi azalarak 226 bin oldu. Beklenti 228 bindi.

  BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,33 düşüşle, 391,13 azalarak, 117.201,54 puandan tamamladı

 • ABD Senatosu yaklaşık 10 yıl önce Obama tarafından getirilen Dodd-Frank Wall Street Reformu'nun finansal kriz sonrasında hayata geçiren bazı finansal regülasyonların gevşetilmesini öngören yasa tasarısını onayladı.
  ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta istifa eden Baş Ekonomi Danışmanı Gary Cohn'un yerine ekonomist ve eski televizyon sunucusu Larry Kudlow'u getirdi.
  ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon varil arttı. Bu artışla toplam stoklar 430.9 milyon varile yükseldi. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon varil artması yönündeydi.
  BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,57 düşüşle, 674,19 puan azalarak, 117.592,67 puandan tamamladı.
  ABD çalışma Bakanlığı verilerine göre ÜFE aylık bazda yüzde 0.2, yıllık bazda ise yüzde 2.8 arttı. Beklenti aylık  yüzde 0.1, yıllık  yüzde 2.8 artıştı. Gelen verilerle beklenti karşılanmış oldu.

 • Şubat ayı sonlarında değer kazanan Amerikan Doları için kısa vadeli yükseliş trendi son buldu. Dolar, bu hafta önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Altın da dünü yükselişle tamamladı.

  Dolar, günün ilk saatlerinde kayıplarını bir miktar telafi etti. Emtia tarafında ise Altın’da kâr realizasyonu görülüyor.

  Bugün piyasalar tarafından takip edilecek makro verilere baktığımızda, ECB Başkanı Draghi’nin konuşması ve ABD’de açıklanacak Perakende Satışlar verisi yakından takip edilecek.

 • Küresel piyasalarda haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir hakimdi.

  ABD endeksleri haftaya karışık başladı. Dow Jones ve Standard & Poor's 500 endeksi gerilerken Nasdaq değer kazanarak rekor seviyeden kapattı. Avrupa endekslerinde de İngiltere haricinde hafif yükseliş gözlemledik.

  Para birimleri tarafında dolar önemli para birimleri karşısında değer kaybetti. Altın fiyatları günü yatay kapatırken, Petrolde Cuma günü gerçekleşen ralli ardından satışlar hakimdi.

  İç piyasada BİST günü % 1 üzerinde pozitif kapatırken Lira dolar karşısında değer kaybederek 3,84 üzerine yükseldi.

  Yeni günde Asya borsalarında dünkü pozitif açılıştan sonra bugün karışık bir seyir hakim. Sensex ve Kospi hafif alıcılı açılırken diğer endekslerde satışlar hakim.

  Dolar açılış itibari ile para birimleri karşısında yatay seyrediyor. Emtia tarafında ise altın fiyatları açılışta değer kaybediyor. Petrol fiyatları ise dünkü sert satış ardından çok fazla değişmedi.

  Bugün piyasalar tarafından takip edilecek makro verilere baktığımızda;

  Almanya da ZEW endeksi açıklanacak. ABD de ise enflasyon rakamları takip edilecek. Ayrıca Kanada merkez bankası başkanı Poloz konuşması da takip edilecek önemli veriler arasında.

 • Küresel piyasalar haftanın son gününde beklenenden yüksek gelen ABD istihdam verisinin etkisi ile pozitif kapandı.

  ABD Çalışma Bakanlığının tarafından açıklanan veriye göre göre ülkede tarım dışı istihdam verisi 313 bin oldu. Veri sonrasında endeksler günü ralli yaparak kapatırken haftalık bazda Dow Jones Endeksi yüzde 3,3, Standard & Poor's 500 yüzde 3,5 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 4,2 artış kaydetti.

  Temmuz 2016’dan sonra açıklanan en yüksek rakam sonrasında dolar çok fazla değişmedi ve önemli para birimleri karşısında haftanın son gününü karışık kapattı. Altın fiyatları istihdam verisi sonrasında yükselirken, Petrol fiyatları ABD de sondaj faaliyetlerinin azalması haberleri sonrasında haftayı ralli yaparak kapattı.

  Yeni günde piyasalardaki pozitif hava sürüyor. Asya endeksleri %1 üzerinde artıda seyrediyor. Dolar önemli para birimleri ve altın karşısında çok fazla değişmedi. Petrol fiyatları da hafif ekside seyrediyor.

  Bugün piyasaları etkileyebilecek makro bir veri bulunmazken, iyi gelen istihdam verisinin etkilerini takip edeceğiz. Yeni haftada ise küresel piyasalar Sanayi üretim verilerini beklerken,  Euro bölgesinin ve ABD tarafının enflasyon verileri dikkatle takip edilecek.

 • Avrupa Merkez Bankası Mart ayı toplantısında para politikasında değişikliğe gitmedi. Politika faizi sıfırda, mevduat faizi yüzde eksi 0.40'ta ve marjinal fonlama faizi yüzde 0.25'te tutuldu.Yapılan açıklamada ekonomik durum kötüleşirse gerektiği durumda varlık alımı miktarının artırılabileceği belirtildi.

  Mario Draghi faiz kararı sonrası basın toplantısında konuştu. Draghi enflasyonun yılın kalanında yüzde 1.5 civarında olacağını belirtti. Euro Bölgesi büyüme tahmininin yüzde 2.3'ten yüzde 2.4'e yükseltildiğini, 2019 büyüme tahmininin yüzde 1.9'da kaldığını bildirdi.

  Yapılan açıklamaya göre ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 21 bin artışla 231 bin oldu. Beklenti 220 civarında olacağı yönündeydi.

  ABD Başkanı Donald Trump, ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 oranlarında gümrük tarifesi uygulanması kararını imzaladı.

  BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,24 düşüşle 275,36 puan azalarak, 116.567,08 puandan tamamladı.

  Gün içinde gelecek ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, takip edeceğimiz en önemli veri olacak.

 • TCMB faiz oranlarını değiştirmedi. Politika faizi yüzde 8'de, faiz koridorunun alt bandı 7,25 üst bandı ise 9,25 seviyelrinde borç verme faiz oranını ise yüzde 12,75'te tuttu. Yapılan açıklamalarda yüksek enflasyona vurgu yapıldı ve sıkı duruşun devam edeceği bildirildi.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye düşürdü. Not görünümü ise negatiften durağana çevrildi.Yapılan açıklamada not düşürülmesinin temel sebebi olarak "kurumların direncindeki süregelen kayıp" ve "dış şok riskinin yüksek borç ve siyasi riskler nedeniyle artması" gösterildi.

  ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 2,408 milyon varil artarak, 425,9 milyon varile yükseldi. Beklenti 2,723 milyon varil artış olması yönündeydi.

  ABD Merkez Bankası bej kitap raporunda enflasyonun yılın ilk aylarında ülke genelinde artan fiyatlar ve ücretler sayesinde ılımlı hızda yükseldiğini bildirdi.

  Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk “Brexit sonrasında İngiltere ile AB arasındaki ticareti sürtünmesiz veya pürüzsüz olmayacak bugünden daha karmaşık ve pahalı hale getirecek" dedi.